Til Midttjyllands Avis fortæller formand for børne- og ungeudvalget Søren Kristensen (A), at kommunen får brug for 40-50 flere medarbejdere til næste år.
Over for folkeskolen.dk vil skolechef Huno Kjærsgaard Jensen ikke love, at alle nye ansættelser vil være læreransættelser, "Men det vil overvejende være lærere, vi får brug for", siger han.
Årligt 80 timer mere
I Midtjyllands Avis kan man også læse, at lærerne i Silkeborg i gennemsnit vil skulle undervise to klokketimer mere om ugen eller 80 timer mere om året. Det har børne- og ungeudvalget besluttet. Silkeborg-lærerne har tidligere haft 655 timer sammen med eleverne. Søren Kristensen understreger, at det ikke betyder, at lærerne skal arbejde flere timer.
"Der er ingen, der på nogen måde forventer at lærerne skal arbejde i døgndrift. Det betyder, at arbejdet skal skrues sammen på en anden måde end i dag ude på den enkelte skole", siger Søren Kristensen.
Silkeborg Kommune er ifølge Midtjyllands Avis en af de kommuner i landet, der får flest statspenge til indfasningen af folkeskolereformen, bl.a. fordi man i Silkeborg har mange elever pr. lærer. Kommunen får til næste år 11,4 millioner kroner af de 300 millioner, der skal deles mellem alle 98 kommuner.
Nu kan kommunerne planlægge skolereformen
Skolechef lover nye lærerjob i Silkeborg
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.