Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Skønlitteratur

Bananen og Brødet og Klamme Kurt

Steen Brastrup
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:23

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Af Jørgen Helkiær

121 sider, 168 kroner

Gyldendal

'Bananen og Brødet og Klamme Kurt' oser langt væk af kriminalkomedie i ægte Gøg og Gokke-stil. Det behøver man bare at have bogen i hånden for at fornemme.

Bananen er den kloge. Hans hoved er formet som en banan, og han elsker mysterier og vil, som en ægte Tintin, med glæde kaste sig ud i jagten på enhver ondsindet forbryder. Men samtidig nærer han en kærlighed til den overvægtige Brødet, der er dum som en dør. Han tænker kun på livets mere behagelige sider, ikke mindst det, som man putter i munden. Dette Gøg og Gokke-par kommer naturligvis ud for en masse mystik og komik sammen med de lige så pudsige og karikerede Klamme Kurt, Søren Stavknald, og hvad de ellers hedder.

Bogens 121 sider er hurtigt læst. Man får sig et grin nu og da, og selve mysteriet er der ikke meget mere i end i en gennemsnitstegneserie.

Sproget er let tilgængeligt, og bogen kan derfor læses af de gode læsere allerede i 4. klasse, men indhold og form gør, at en svag læser i 7. eller 8. klasse sagtens kan have glæde af bogen.

Steen Brastrup

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Skønlitteratur

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS