Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

SkoDa er ikke en bil

Skolernes Databaseservice er et bragende godt tilbud til undervisningen – og nu med en god vejledning

Johan Jacobsen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:22

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Skolernes Databaseservice, SkoDa, har nu mere end ti år på bagen – turbulente år for samfundsudviklingen, for skolerne og for SkoDa.

Formålet med SkoDa er at tilbyde skolerne adgang til relevante professionelle databaser til priser, de kan betale, og det er lykkedes. I dag betaler folkeskoler med overbygning 2.500 kroner om året for adgangen, som til gengæld må bruges fra alle computere på skolen – og hjemme fra elever og lærere. Så længe data kun anvendes til undervisningsmæssige formål. SkoDa har 'ophævet' bestemmelserne i loven om ophavsret – som ellers ikke tillader digital kopiering – i den forstand, at man netop må downloade eller kopiere og bruge data til undervisningsmæssige formål.

SkoDa har i hele sin levetid modtaget støtte fra Undervisningsministeriet; men den ophører i år, så regningen stiger lidt. Det er der nu ingen grund til at danne hylekor over, for skolerne får faktisk meget for pengene. Hvis de altså bruger mulighederne. Og her kommer det nye hæfte 'Introduktion til SkoDa' ind i billedet. Det er nemlig ikke helt enkelt at finde de oplysninger, man søger, i store professionelle databaser. Dels skal man jo vide, hvad de enkelte databaser rummer. Det fortæller hæftet om. Dels er søgemetoderne forskellige i de forskellige databaser – og her går hæftet mere i dybden. Endelig skal man jo kunne få data ud på en hensigtsmæssig måde efter formålet – også det aspekt er medtaget.

Hæftet introducerer – og gør sig heller ikke ud for at være vejledningen. Det ville også være halsløs gerning – al den stund at såvel de tilgængelige databaser som den brugerflade, de præsenteres med, ændres – ikke hele tiden – men ændres. Det er også derfor, hæftet skal anskaffes nu og slides tyndt nu – af lærerne på Det pædagogiske Servicecenter, som traditionelt er dem, der kan hjælpe elever og kollegaer med at finde 'oplysninger'.

Men også af de lærere, som skal beherske teknikkerne, hvad enten hensigten er, at de selv skal finde data, eller de skal undervise eleverne i, hvordan man finder ønskede data. Og det sidste skal de jo.

Hæftet rammer ind i nogle af edb-integrationens kerneområder – det beskæftiger sig med færdigheder, som alle (efterhånden) bør beherske. Det er en del af almendannelsen, at man kan sådan noget.

Man kan ikke bruge hæftet, uden at de elementære færdigheder i brug af computeren er i orden; men det er de vel også hos de fleste nu i tiåret for den obligatoriske edb-undervisning?

Så meget om hæftet – det er nyttigt – køb det! I I SkoDa kan man finde

På http://www.sdbs.dk er der meget mere information – og lige nu er der tilbud – sdbs står for Skolernes DataBaseService. Skoda er en bil, den finder du på http:www.skoda.dk

Tilbage er kun spørgsmålet, om din skole har abonnement, som skal til for at komme til herlighederne. Det ved skolebibliotekaren. Eller den edb-tilsynsførende – måske edb-vejlederen, hvis der er sådan en. Ellers kan skolens kontor sikkert finde ud af, om man faktisk har betalt for abonnementet – hos UNI-C, som driver SkoDa.

Jeg tror ikke på 'tigerspring' – men det vil være et meget stort frøhop, hvis de interesserede lærere på en skole kan udstyres med seks-otte timer, dette hæfte og uforstyrret adgang til skolens netopkoblede computere. Man skal heller ikke hindre de større elever i også at bruge hæftet – selv om det nok kun er nogle af dem, som orker al den tekst.

Så vidt jeg ved, er dette lille, fortegnede, socialt-liberale og digitaliserede dronningerige det eneste sted i verden, hvor det har været muligt at tage et initiativ som SkoDa – og fastholde det. Det siger meget om riget og dets indbyggere; men det tilsiger også, at her er et tilbud, vi skal skønne på- fordi det er så brugbart – selv om prisen stiger.

Introduktion til SkoDa

Af Jens Baunsgaard

62 sider, 48 kroner

IDG Forlag

Http://www.idgforlag.dk

E-mail: bog@idg.dk

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

SkoDa er ikke en bil

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS