"Hvis der næsten ingen ansøgere kommer i 2007, så mangler vi en årgang lærere i 2011, hvor store årgange går på pension", siger formanden for seminariernes rektorforsamling, Nils-Georg Lundberg. Han erkender, at heller ikke seminarierne økonomisk vil kunne holde til en periode, hvor ansøgertallet ryger helt i bund.
"På lang sigt kan det her være med til at gøre uddannelsen mere attraktiv, men det er jo ikke sådan, at der findes evidens for, at et højere niveau betyder flere ansøgere", siger Nils-Georg Lundberg.
Det fremgår af lovforslaget om ny læreruddannelse, at politikerne er klar over, at skærpede optagelseskrav er en afvejning af fordele og ulemper:
"Vi frygter, at ulemperne vil være større end fordelene", siger seminarierektorerne.
Rektorerne har bedt om foretræde for uddannelsesudvalget for at foreslår, at man fastholder kravet om et bestemt gymnasialt niveau, men dropper kravet om en bestemt karakter i det fag, man vil læse. Desuden mener rektorerne, at det skal være muligt at optage studerende på linjefagene ud fra en såkaldt realkompetencevurdering, dvs. ud fra kompetencer opnået på anden vis end ved at læse faget i gymnasiet.
Samtidig vil rektorerne gøre det klart for politikerne, at det er nødvendigt at sætte penge af til et kompetenceløft blandt seminarieunderviserne for at opnå det markante løft af læreruddannelses faglige niveau, som er målet med reformen:
"Jeg vil sige, at der bliver i hvert fald ikke behov for færre penge end ved 1997-loven, hvor der blev afsat 20 millioner kroner til efteruddannelse af seminarielærerne og 30 millioner kroner til praktiklæreruddannelse", siger Nils-Georg Lundberg.
Rektorerne peger på, at seminarielærerne skal efteruddannes for at gennemføre den integration af de pædagogiske fag og den almene didaktik i linjefagene, som er en del af lovforslaget, for at undervise i de nye aldersspecialiserede linjefag dansk og matematik og i de nye fag materiel design og kristendomskundskab-livsoplysning-medborgerskab. Samtidig er der igen lagt op til en opkvalificering af praktikken, som kræver et stort forberedelsesarbejde i et samarbejde mellem seminarium og praktikskole.
Seminarierne frygter, adgangskrav skræmmer studerende væk
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.