"Den årlige 'produktion' af naturfagslærere under den tidligere læreruddannelse var på cirka 700 natur/teknik-lærere og 300 kemi/fysik-lærere. Vi får altså et stort underskud af naturfagslærere i de kommende år, hvis der ikke sker ændringer nu", lyder det fra en række faglige foreninger for naturfagslærere på seminarierne. I sidste uge var naturfagslærerne samlet til konference i Kolding, og det var herfra brevet til Folketingets uddannelsesudvalg blev sendt.
Naturfagslærerne kritiserer især den ny læreruddannelse, fordi de studerende fra start skal vælge mellem linjefagene dansk, matematik eller naturfag, hvor man under den tidligere studieordning kunne springe mellem forskellige faggrupper, når man valgte nye linjefag.
"Vi diskuterede på konferencen en række muligheder for politiske tiltag. Disse kunne være: at frigøre fysik/kemi og natur/teknik fra at være obligatoriske førstevalg; at åbne mulighed for, at studerende, der er i gang med deres læreruddannelse, kan vælge alle naturfag uanset, hvad de har grundfag i", skriver de.
Seminarielærere: Politikerne skal hjælpe naturfagene ud af krise
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.