Ja! Endelig en side, der sammenfatter den nyeste og vigtigste viden omkring pædagogik. Dette var min umiddelbare tanke, da jeg fik websideadressen i hånden. Paedagogikiskolen.dk er noget andet end først forventet, men dette gør bestemt ikke indholdet ringere.
Websidens omdrejningspunkt er seks korte film, hvori vi møder seks forskellige skolebørn fra Hedensted Kommune. Fælles for børnene er hver deres særlige vanskelighed, der spænder vidt fra for eksempel infantil autisme til kromosomfejl. Nogle af børnene er helt eller delvist inkluderede i almenklassen – andre går i specialklasse.
I filmene følges børnene i forskellige situationer i skolen: I klassen, i frikvarteret, til mødet med AKT-læreren (adfærd, kontakt, trivsel) og også hjemme. Herudover fortæller barnet og de mange aktører omkring det om det helt konkrete specialpædagogiske arbejde i skolen. Jeg møder forældrene, lærerne, støttepædagogen og psykologen fra Pædagogisk Psykologisk Rådgivning. På websiden kan jeg også klikke mig til at læse en ”uddybning” om hvert enkelt barn, "få mere viden” om de enkelte diagnoser og ”inspiration” i form af litteraturhenvisninger og link. En ”guide” giver forslag til navigation på siden og anvendelse af film, tekster og viden på pædagogiske dage eller i forældresamarbejdet.
Målgruppen er blandt andre lærere, pædagoger, speciallærere, AKT-lærere, forældre, skolens ledelse, seminariestuderende og deres undervisere. Formålet er at give ”redskaber og viden til at spotte og støtte elever med særlige behov, fremme det tværfaglige samarbejde omkring eleven og derved at kvalificere indsatsen i skolen”.
Umiddelbart kommer websiden efter min smag til at fremstå lidt for teksttung og med mange link og litteraturhenvisninger. Omvendt gives der virkelig mulighed for at få et grundigt indblik i de enkelte børns baggrund, diagnoser og redskaberne til at skabe udvikling for disse. De seks film er relevante og absolut seværdige. Den personlige historie fortælles med det enkelte barn som hovedperson, men jeg kommer også som seer til at relatere til børn og unge med særlige behov fra min egen skolehverdag. Selvom hovedparten af filmene skildrer succeshistorier om børn i god udvikling, er nuancerne på plads: Der fortælles også om det, der er og har været svært. Dette er med til at gøre materialet troværdigt og værd at anbefale.
Seks gode inklusionshistorier
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.