Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Sammenhold er vor eneste mulighed

Mod fagpolitisk selvmord

Allan Lundby-Hansen
Start debatten
5. februar 1998, kl. 01:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Fra 1978 har jeg været viceinspektør på en mellemstor skole i Køge Kommune. I denne periode har vilkårene for ansatte i folkeskolen ændret sig radikalt. Under indtryk af disse ændringer, blandt andet styrkelsen af det kommunale selvstyre, kommunaliseringen af de ansatte, indførelsen af ny skolelov med tilhørende ændringer i styrelsesreglerne, har jeg erfaret, at det om nogensinde er nødvendigt med det tættest mulige samarbejde mellem alle ansatte i folkeskolen. Og især lokalt! Det er i kommunerne, vi skal matche arbejdsgiveren. Jeg skal indskyde, at jeg siden 1994 har været medlem af Lærerkreds 44, Køge-Valløs kredsstyrelse.

Folkeskolen nr. 06 1998

Det vil være til ubodelig skade, hvis vi følger opfordringen fra Danmarks Skolelederforenings bestyrelse om at melde os ud af Danmarks Lærerforening. Det vil være ensbetydende med at begå fagpolitisk selvmord.

Som arbejdstager i folkeskolen har jeg på intet tidspunkt følt mig utryg ved, at mine interesser er blevet varetaget af den lokale kreds og DLF. Men der er et stigende behov for at forbedre vilkårene for skolernes ledelser: udvidelse af ledelsesteamet, mere tid til ledelse og bedre muligheder for efter- og videreuddannelse. Det opnås bedst gennem medlemskab af en stor og slagkraftig fagforening og frem for alt gennem et tæt samarbejde lokalt. At forestille sig andre muligheder for at komme igennem med vore krav forekommer naivt.

En bredt sammensat og stærk fagforening er forudsætningen for, at mine interesser varetages bedst muligt, og samorganisering med lærerne gør os bedre rustet til at løfte de opgaver, folkeskolen står over for. En folkeskole, der er præget af samarbejde og tillid og ikke af mistillid og kontrol, sådan som Hans Martin Jepsens seneste uforståelige krigserklæring er udtryk for.

Allan Lundby-Hansen

viceinspektør, Holmebækskolen, Køge

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Sammenhold er vor eneste mulighed

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS