Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

S-bekymring for frafald på ny læreruddannelse

Et stort frafald på blandt andet Holbæk Seminarium får Socialdemokratiets ordfører for læreruddannelserne, Thomas Adelskov, til at varsle, at læreruddannelsen skal ses efter i sømmene og måske ændres.

Claus Djørup
Start debatten
12. november 2001, kl. 16:29

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Det sker på baggrund af oplysninger fra DR's regionalradio i Næstved om, at op mod en tredjedel af de studerende fra Holbæk Seminarium falder fra læreruddannelsen.

"I en tid med truende lærermangel er det bidende nødvendigt, at vi følger situationen nøje. Vi skal naturligvis vurdere, om den nye læreruddannelse er for krævende eller om den i praksis udføres, som vi havde tænkt det", siger Thomas Adelskov. Han er selv læreruddannet fra Blågårds Statsseminarium i 1994.

Det første hold lærere under den ny læreruddannelseslov kommer ud i juni 2002, og den socialdemokratiske uddannelsespolitiker er villig til at ændre i læreruddannelsen, hvis evalueringerne viser, at uddannelsen er skruet uhensigtsmæssigt sammen.

Der kan være behov for at ændre fagenes sammensætning eller deres placering, mener han. Det skal også vurderes, om seminarierne har fået indstillet sig på den ny læreruddannelse med fire linjefag i stedet for to.

Frafaldet er størst det første år. Thomas Adelskov mener, at det er en blanding af studerende, der finder ud af, at læreruddannelsen ikke er noget for dem, og strukturen i den ny uddannelse.

To 2. årsstuderende på seminariet i Holbæk, Steen Hansen og Karina Hansen, siger til regionalradioen, at det er stigende arbejdspres og umodenhed, der får eleverne til at give op.

Rektor Ole Glahn, Holbæk Seminarium, oplyser, at Undervisningsministeriet og rektorerne ser med stor alvor på frafaldet.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

S-bekymring for frafald på ny læreruddannelse

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS