Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Rygklapper på lærerværelset

Foto: Lars Holm
Jan Kaare
1 kommentar
24. april 2009, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

En gang imellem er det nemmere at blive enige om, at alt er noget skidt, end at noget går godt. Det problem løste man på Struer Østre Skole, da en af lærerne installerede en selvbetjeningsrygklapper på lærerværelset. Ved at stille sig det rigtige sted og rykke i en snor kom der en hånd ned og gav et klap.

Folkeskolen nr. 9 2009

»Den har vi haft megen morskab af. Men på sin vis var det en falliterklæring, at vi var så dårlige til at give hinanden positiv feedback, at der skulle den slags til. I dag har vi nogle meget kvalificerede samtaler om oplevelser i undervisningen, og de diskussioner, vi tager, er helt uundværlige for mig«, siger Hanne Rasmussen.

Det gør mig glad:

»Det er en rigtig hjertevarmer, når en forælder sender en mail, hvor der bare står: 'Tak, fordi I lærere i min datters klasse er, som I er. Bare der var flere af jeres slags'«.

»Jeg købte ind i et supermarked, hvor en af mine tidligere elever arbejder. Han kom hen og sagde: 'Du kan være stolt af mig, Hanne. Jeg bruger engelsk hver eneste dag'. Ja, jeg kan være stolt af ham, men jeg tror også, han var stolt af mig«.

»Da en af timerne sluttede, kom en elev hen og sagde: 'Tak for i dag, Hanne. Det har været en god time'. Den slags sker heldigvis jævnligt, og hver gang går jeg glad gennem skolens gange«.

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Rygklapper på lærerværelset

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS