Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Rigtigt eller forkert / Krig og fred / Gud og guderne / Livet og døden / Penge og arbejde / Tage sig tid og spilde sin tid

Klik for at skrive manchettekst.

Hans Erik Berthelsen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:22

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

En serie små bøger, som intenderer at ville hjælpe børn med at tænke reflekteret over tilværelsens store spørgsmål. Det er et ambitiøst og rosværdigt mål og handler altså om filosofi. Bøgerne er oprindeligt italienske, og af de to forfattere er førstnævnte journalist, mens den anden underviser i filosofi ved Sorbonne.

Nu er filosofi blevet defineret som »den åndrige oversættelse af det uforklarlige til det uforståelige«, men her prøver man at få det til at glide ned hos børn ved at give enkle og jordnære eksempler og peppe det hele lidt op med skægge tegninger og forskellige typografier, hvoraf en ligner en slags barnlig skrift. På den måde bliver det både svært at læse og svært at forstå for målgruppen, og det gør det ikke nemmere, at teksten er sludrevorn og med i relation til målgruppen ret vanskelige og abstrakte begreber, ligesom det ikke altid er nemt at være enig i bøgernes konklusioner og forklaringer. Det vil derfor næppe være mange børn, som selv vil kunne få et rimeligt udbytte af at læse bøgerne.

Noget helt andet er, hvis en voksen med udgangspunkt i bøgerne selv vil kunne få nogle begreber på plads og derefter med inspiration derfra vil kunne lægge op til en snak i gruppen eller klassen. Selv om det måske ikke bliver til den helt langhårede filosofi, kunne det måske hjælpe til, at nogle børn kunne få afklaret nogle aspekter ved tilværelsen, de »i gamle dage« kunne snakke med deres forældre og bedsteforældre om.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Rigtigt eller forkert / Krig og fred / Gud og guderne / Livet og døden / Penge og arbejde / Tage sig tid og spilde sin tid

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS