Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Rigsrevisionen følger stadig timetalsudviklingen på læreruddannelsen

Timetallet på læreruddannelsen har vist en positiv udvikling de senere år, men der er dog stadig stor variation i timetallet på uddannelserne, så det bliver fortsat fulgt af Rigsrevisionen, skriver Rigsrevisionen i et notat.

Helle Lauritsen
Start debatten
11. august 2020, kl. 19:27

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Rigsrevisionen skriver, at Uddannelses- og Forskningsministeriet har taget en række initiativer til at udbrede god praksis og sikre en bedre resurseudnyttelse på lærer- og pædagoguddannelserne. Revisionen har netop fulgt op på sin kritik af de to uddannelsernes timetal i 2016. Revisionen vil fortsat holde øje med variationen i timetallet, fordi der er stor forskel på timetallet alt afhængig af hvor i landet, man tager sin uddannelse. Pædagoguddannelsens timetal er steget mest siden beretningen fra 2016. På de fire uddannelser til socialrådgiver, sygeplejerske, pædagog og lærer har der været en positiv udvikling i det laveste tilbudte timetal fra 2017/18 til 2019/20.

Rigsrevisionens notat

Rigsrevisionen: For lidt undervisning for pengene på læreruddannelsen

I notatet står, at en lærerstuderende i Esbjerg kan forvente 42 procent flere timer end en lærerstuderende i Skive. På pædagoguddannelsen får en studerende i Kolding 82 procent flere timer end en studerende på Bornholm. Så der er altså stadig stor forskel i timetallet på de forskellige uddannelser.

Rigsrevisionen vil også fortsat holde øje med ledelsesinformationen om undervisernes arbejdstid. De tre professionshøjskoler UC Syd, Via University College og Professionshøjskolen UCN er i mål, når det gælder at kunne opgøre medarbejdernes tidsanvendelse centralt - sådan at det overordnede ledelsesniveau kan se hvordan medarbejdernes resurser anvendes på kerneopgaverne. Derimod er tre professionshøjskoler endnu ikke i mål på dette punkt og bliver fortsat fulgt - det er Københavns Professionshøjskole, UCL Erhvervsakademi og Professionshøjskole samt Professionshøjskolen Absalon. Her indskærper ministeriet, at der er en klar forventning om, at det sker snarest muligt.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Rigsrevisionen følger stadig timetalsudviklingen på læreruddannelsen

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS