Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Rektorer: Ekstra linjefag er umuligt uden ekstra penge

Formanden for rektorforsamlingen kalder ministerens udmelding om, at læreruddannelserne kan tilbyde et ekstra linjefag helt ude i hampen. "At vi skulle kunne tilbyde ekstra linjefag uden ekstra penge det må jeg selvfølgelig afvise".

Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
Start debatten
11. maj 2009, kl. 09:02

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Laust Joen Jakobsen kender godt brevet med rammer for forsøg med læreruddannelsen, men han har ikke hæftet sig ved formuleringen, der giver professionshøjskolerne mulighed for at tilbyde et ekstra linjefag.

"Det er ingen af de andre rektorer, jeg har talt med, som har været opmærksomme på den mulighed heller, og det er jo heller ikke en reel mulighed uden ekstra penge. Så for mig at se er det en klar sniger fra ministerens side. Det er puttet ind i en bisætning. Det tager vi altså ikke alvorligt", siger han til folkeskolen.dk.

Ingen penge at tage af

Formanden for professionshøjskolernes rektorforsamling har meget svært ved at forestille sig, at der kommer et eneste forsøg med ekstra linjefag.

"Vores økonomi er jo presset nok i forvejen. Det virker måske ikke som om det gør den store forskel, om der sidder en ekstra studerende til undervisning. Men når alle marginalomkostninger som vejledning, eksamen og rettelse af opgaver kommer til, så batter det økonomisk".

Han forestiller sig heller ikke, at der vil være ret mange studerende, som vil være interesserede i at få et ekstra linjefag. Der vil altid være nogle, der har kapacitet til mere, og vil kunne klare et ekstra fag. Men for den almindelige studerende, er der rigeligt at arbejde med i læreruddannelsen, som den er. Han mener derfor heller ikke, at det er rimeligt, hvis alle studerende skal bøde for, at der skal bruges ekstra penge på nogle få.

"Hvis Bertel mener det her, så synes jeg, han skal finde nogle penge til det".

Ekstra penge på vej, men ikke til linjefag

I forbindelse med præsentationen af den nye nationale strategi for velfærdsuddannelserne lovede undervisningsministeren flere penge til professionshøjskolerne.

"Jeg tror, at alle politikere, der er til stede her, deler min opfattelse af, at professionshøjskolerne skal have flere penge. Jeg synes godt, man kan argumentere for flere midler til udvikling til professionshøjskolerne", sagde han ifølge Resonans.

Laust Joen Jakobsen hilser flere penge velkommen, men han tænker ikke umiddelbart, at sådanne penge skal gå til at tilbyde et ekstra linjefag.

"Hvis der bliver øremærket penge til et sådan projekt, så vil det måske blive en mulighed. Men jeg kan komme i tanke om rigtig mange andre ting, der er behov for i læreruddannelsen før dette".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Rektorer: Ekstra linjefag er umuligt uden ekstra penge

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS