Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Problemer med inklusion kan få flere til at vælge privatskoler

Det vækker bekymring hos forældreorganisationen Skole og Forælde, når lærerne i DLF’s nye undersøgelse fortæller, at indsatsen på inklusionsområdet ikke er god nok. Det kan få flere forældre til at vælge private skoler.

Foto: Thyge Ask Skotte
Pernille Aisinger
Pernille Aisinger Journalist
1 kommentar
29. maj 2012, kl. 15:24

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Lærerne fortæller i en undersøgelse fra DLF i dag, at de ikke er tilfredse med inklusionsindsatsen hos kommunerne, og at de føler sig holdt uden for.

Lærere dumper kommunernes inklusionsindsats

Det får formand for Skole og Forældre Benedikte Ask Skotte til at reagere.

"Det er vigtigt, at lærerne er klar over, at sådan en udmelding påvirker forældrene. Som forælder bliver man meget bekymret, når lærerne fortæller, at der ikke er styr på det. Forældrene vil gerne støtte op om inklusionen, men de har brug for tryghed for, at der er nogle der har gennemtænkt projektet og har styr på, hvad der skal ske", siger hun til folkeskolen.dk

Hun mener, at det er kommunernes ansvar at tænke en overordnet strategi, som bygger på input fra skoler og forældre. Den strategi skal så ud på skolerne, så kommunerne sender et klart signal, som skolelederne kan sende videre til lærere og ud til forældrene om, at der er styr på det.

"Hvis det ikke sker, er jeg bange for, at der er forældre, som vil trække følehornene til sig og ikke gå helhjertet ind i projektet. Når lærerne så tydeligt melder ud, at de ikke kan magte opgaven, er der risiko for at nogle tænker 'Så må vi finde andre, der kan' og derfor flytter til fri- eller privatskoler".

Indsatsen skal ske i fællesskab

Efter det første møde i partnerskabet om folkeskolen var alle enige om, at inklusion giver god mening, men det kræver en fælles indsats, fortæller Benedikte Ask Skotte.

"Men det kræver, at vi alle sammen gør det, vi kan og skal gøre. Vi mangler at se, at de resurser, der er derude blandt vejledere, eksperter fra specialskoler og forældrene, som ved meget om deres egne børn kommer i spil. Man kan ikke bare putte de her børn, som har haft et særligt tilbud, ind i skolerne og tro at det virker, uden at man har tænkt nye tanker og sat resurserne ind de rigtige steder. Vi hører hele tiden, at det ikke er en spareøvelse, men vi mangler at se det i virkeligheden".

Kampagne for forældrene

Skole og Forældre har fået 3½ million kroner af Undervisningsministeriet til en kampagne, der skal hjælpe skolebestyrelserne til at lave principper omkring inklusion og tage dialogen på den enkelte skole. Det første inspirationsmøde foregår i starten af juni, og så skal kampagnen køre i efteråret.

"Jeg har talt inklusion med skolebestyrelsesformændene i min egen kommune og det er helt tydeligt, at formændene meget gerne vil deltage og støtte op om processen. Men de har brug for at vide, hvor de kan bidrage og hvordan. Der er masser af initiativer i gang ude på skolerne, men de er alle sammen forskellige. Kommunerne bør gøre noget centralt, hvor man kan byde ind lokalt og løfte opgaven sammen".

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Problemer med inklusion kan få flere til at vælge privatskoler

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS