Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Poul Winckler undskylder ikke

Poul Winckler fastholder sit skøn over realløn. Det bygger på de professionelle kilder, man altid bruger, siger han. Og han vil ikke sige undskyld for at have kaldt lærernes tankegang forskruet.

Hanne Birgitte Jørgensen
Thorkild Thejsen
Thorkild Thejsen Tidligere chefredaktør
Start debatten
19. april 2002, kl. 16:07

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

I et indlæg i Politiken for nylig fastholder Poul Winckler, formand for de kommunale lønmodtageres forhandlingsorganisation, KTO, at en lønstigning på 5,5 pct. over de næste tre år vil være en fremgang i reallønnen. Folkeskolen.dk har spurgt ham, hvorfor han ikke ændrer sit skøn:

Poul Winckler: Vi læner os op ad de professionelle skøn fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd, Finansministeriet og Det økonomiske Råd og deres tal ligger meget tæt på hinanden. De er for det første år 1,6-1,8 procent, for næste år 1,5-1,9 og det sidste år 1,8-2.

Kritikerne peger på, at de skøn konsekvent er for lave - og at den nyeste udvikling i priserne betyder, at inflationen vil overhale lønnen?

Det kan da godt være, at det ender med, at de 5,5 procent kun betyder, at reallønnen holder. Jeg tror nu på fremgang. Men vi ved jo først om tre år, hvem der får ret, og hvis det eksploderer i Mellemøsten eller andre steder, kan ingen jo forudsige noget. Det vigtigste er, at vi i KTO bygger på de samme professionelle kilder, som vi altid har gjort. Og det fatter jeg ikke, at lærerne vil mistænkeliggøre.

Til gengæld er der nok en del lærere, der ikke fatter, hvorfor du langer så hårdt ud efter dem?

Hør nu her. Jeg synes ærlig talt ikke, nej-kampagnefolkene selv holder sig tilbage. De må da være noget ømskindede, hvis de ikke kan klare en kammeratlig tone. Jeg har sagt noget i pressen, fordi det nu er min mulighed for at komme til orde. Jeg har jo ikke penge til at føre en ja-kampagne, på samme måde som de lærerkredse, som har råd til at indrykke den ene nej-annonce efter den anden, hvor vores tal mistænkeliggøres.

Lærere, der er imod Ny Løn har en forskruet tankegang, har du sagt i Berlingske Tidende. Hvor er det kammeratlige i det?

Ny Løn kan give lønforhøjelser også til lærere. Så jeg synes, at vi skulle sætte os sammen og finde ud af, hvordan pengene kan fordeles på en retfærdig måde i stedet for hele tiden at kritisere.

Hvad mener du med, at lærerne svinger sig i tovene på kongressen?

Jeg har jo aldrig været på en lærerkongres, men jeg har da hørt en del om, at det går livligt til med lange teoretiske og verdensfjerne debatter, mere ligger der ikke i det. Jeg kunne da godt have valgt nogle andre ord, men jeg har nu ikke ret meget lyst til at sige undskyld. Jeg vil hellere bruge kræfterne på at alle - inklusive lærerne - får noget ordentligt ud af det, slutter Poul Winckler.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Poul Winckler undskylder ikke

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS