"Små rytmiske arrangementer for to hænder. Inspirerende rytmisk materiale for holdundervisning i klaverspil for begyndere". Sådan præsenteres materialet, og det er så sandt, som det er sagt. Min pointe med at nævne det her er, at jeg først så denne beskrivelse efter at have arbejdet med bogen.
Jeg tænkte hele vejen igennem de 24 små klaverstykker på brugbarheden i forhold til mine egne (solo) klaverelever - og jeg er begejstret. Hæftet præsenterer flere spændende, nye vinkler på begynderklaverspil.
De første syv stykker står i F-dur, de næste fire står i F-mol, og først efter disse 11 stykker inddrages flere end de fem toner, der jo passer så fint til de fem fingre. Samuelsen argumenterer for, at håndstillingen i F-dur er bedre end i C-dur, og at det vil medføre en bedre indlæring. Jeg tror faktisk, at hun har ret. Det næste interessante er, at begge hænder spiller fuldstændig identisk i 23 af de 24 sange. Meget overraskende, men godt tænkt, at venstrehånden skal i gang med det samme og ikke kun spille halv- eller helnoder.
Via de 24 små stykker kommer vi igennem en masse teori som rytmer, fingerstilling, nodeværdier, tonalitet, tempo, takter og fortegn, og i et vist omfang skal eleven selv lære at skrive noder.
Bagerst i hæftet er angivet forslag til strums til hvert stykke, således at læreren bliver hjulpet til at ramme den rigtige stil, men man kan med fordel lytte til den medfølgende cd. Her præsenteres akkompagnementer, der er lidt mere interessante.
Et meget interessant hæfte!
Play it again Sam
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.