Bondo om Pisa: Politikerne har fejlet
"Det er lidt skuffende, idet vi havde ventet en fremgang, som har kunnet ses i Pirls og Timss i 4. klasse", konstaterer formanden for det danske Pisa-konsortium Niels Egelund og påpeger, at det er omtrent de samme fødselsårgange af elever, der er blevet testet som 15-årige i Pisa 2012, som har vist stor dansk succes og fremgang i matematik- og naturfagsundersøgelsen Timss- og læseundersøgelsen Pirls.
Shanghai topper Den kinesiske megaby Shanghai topper Pisa i både læsning, matematik og naturfag. Finland er fortsat i Pisas top 5 i naturfag, men ikke længere i læsning eller matematik, hvor østasiatiske stater og provinser er altdominerende. Samlet set er Pisa-score gået ned i OECD-landene med det resultat, at OECD-gennemsnittet i alle tre Pisa-områder er faldet.
Flere svage elever
Danmark blev kun på et hængende hår godkendt til deltagelse i Pisa 2009, fordi for mange elever var undtaget på grund af særlige behov. Den problemstilling har det danske Pisa-konsortium denne gang undgået ved at tilbyde en særlig én times-Pisa, en "Pisa light" til de svageste elever, og dermed er det lykkedes at få flere at de svageste elever til at deltage i Pisa – alligevel er Danmark et af de lande der har undtaget flest elever fra Pisa-deltagelse på grund af faglige, sociale eller fysiske handicap.
Grupperne af danske elever, der har klaret Pisa-opgaverne dårligt, er vokset fra 2009 til 2012, mens andelen af højt præsterende elever er blevet mindre.
"Det, der kendetegner de sydøstasiatiske lande, er, at de både har særdeles mange højt præsterende og relativt få lavt præsterende elever", forklarer Niels Egelund i en kronik i fagbladet Folkeskolen.
Pisa: Lille nedtur for Danmark – større for Sverige og Finland
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.