Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Pigerne fra Nordsletten

Klik for at skrive manchettekst.

Solveig Andersen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:21

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Egentlig er »Pigerne fra Nordsletten« et fint eventyr med en god, underholdende og dejlig dramatisk handling, man bliver fanget af. Tre forældreløse piger på et forfærdeligt børnehjem får mulighed for at stikke af. De ved ikke, hvem deres forældre er, og hvor de kommer fra. Det vil de finde ud af, og under deres søgen oplever de mange eventyrlige ting. Også bogens persongalleri har eventyrlige træk, og både hekseri og troldom må på banen for at løse konflikterne. Pigerne er sympatiske, og det er både deres mission og handlemåder også. Når man alligevel sidder tilbage med en underlig skuffet fornemmelse ved endt læsning, skyldes det, at den konflikt, som eventyret skal løse, ikke bliver løst. Det bliver tværtimod en helt anden, som vi bliver introduceret for langt inde i bogen. Så det spørgsmål, vi sammen med pigerne stiller i starten af bogen: »Vil det lykkes at finde deres forældre«, må vi stille igen ved slutningen. Retfærdigvis skal siges, at lidt nærmere en løsning er vi dog kommet. Der kunne med fordel være luget ud i de mange sidehistorier og taget en beslutning om, hvad hovedhistorien skulle være.

Sproget er ikke helt nemt, så selv om bogen indholdsmæssigt kan appellere til de yngste skoleelever, er en realistisk målgruppe til selvlæsning nok 4.-5. klasse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Pigerne fra Nordsletten

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS