"Pigen der ville have hævn" og "Manden der skabte drømme" er de to første bøger i en planlagt serie på fem. Serien henvender sig til udskolingen og hedder "Hævnens labyrint". Bøgerne er læsepædagogisk bearbejdede og giver unge, der af forskellige årsager har svært ved at læse, en mulighed for rigtig god læsning.
Liv er bøgernes hovedperson, og på mange måder minder hun om Lisbeth Salander fra "Mænd der hader kvinder". Liv er lidt af en enspænder, men har dog en rigtig god ven i Nick. De to har kendt hinanden, siden de var helt små. Man aner en begyndende romance. Liv er lille og tynd og klæder sig helt i sort. Hun er drevet af et ønske om at hævne og opnå retfærdighed. Liv kender ikke sin far, men det antydes, at der venter nogle ubehagelige sandheder om ham. I den første bog hævner Liv et overfald på hende selv, begået af en gruppe drenge, ved at tappe overfaldsmandens mobil for oplysninger og overgive dem til politiet. Hun får hjælp af Nick og Ali fra computerbutikken. I anden bog hacker hun sig ind på en fotografs computer, fordi han angiveligt tager nøgenbilleder af mindreårige piger. Oplysningerne sender hun til Ekstra Bladet.
"Hævnens labyrint" er en krimiserie, og bøgerne er skrevet i et nutidigt og let tilgængeligt sprog. Jørn Jensen har tidligere skrevet krimiserien "Koldt blod", som er til lidt yngre børn. Denne serie tegner rigtig godt, og de unge læsere vil kunne identificere sig med historiens personer og genkende de samfundsproblematikker, som er bøgernes tema.
Pigen der ville have hævn / Manden der skabte drømme
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.