Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Piet Hein: Husk at leve, mens du gør det

Lærervejledning med kopimateriale

Heidi Friborg Christophersen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:23

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Vi kender alle Piet Heins berømte gruk, de små lyriske tekster, der udgør deres helt egen genre. Med sin livskunst kunne han sætte danskerne til at lommefilosofere i en varm og tænksom sprogtone. Lyrik kunne læses og forstås af almindelige mennesker, og hvis vi nu sætter fokus på sproget som leg og forstår at nyde det æstetiske udtryk, kan vi få de unge til selv at formidle det største og det mindste i livet.

Amtscentrene har gratis fået uddelt fire gruksamlinger, som kun venter på at blive lånt ud og brugt i skolens ældste klasser. Men hvordan griber man nu den opgave an? Jo, man kan låne eller købe denne lærervejledning med mange rigtig gode kopi-opgaveark, og så er forberedelsen faktisk gjort!

Der argumenteres godt for, hvorfor vi skal arbejde med gruk i skolen, og hvad det kan give eleverne af oplevelser og (selv)indsigt. Desuden følger en grundig metodisk vejledning med beskrivelser af de mange kopiark, der er i hæftet. Det giver læreren noget at vælge ud fra, så man kan træffe kvalificerede valg i sin planlægning. Der lægges op til en danskundervisning, hvor eleverne er aktive, hvor de selv skal undersøge, eksperimentere, ræsonnere og udtrykke sig mundtligt, skriftligt og visuelt. Der perspektiveres til periodelæsning om 1940'erne, og der kan genremæssigt sammenlignes med andre forfatteres skriverier. Kanonlisten bliver dækket godt ind på en nyskabende måde, så det ikke behøver at være "støvet" at beskæftige sig med kanonlitteratur!

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Piet Hein: Husk at leve, mens du gør det

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS