Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Overenskomst: Ansatte i regionerne er sikret seniorbonus

Ansatte i regionerne kan også fremover nyde godt af en kontant seniorbonus. De regionalt ansattes forhandlere og regionernes forhandlere er i dag blevet enige om en blandt andet seniorbonus og bedre vilkår for arbejdsmiljørepræsentanter.

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
12. februar 2011, kl. 10:41

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Seniorbonus blev indført ved overenskomsten i 2008 ved hjælp af 3-parts midler. I dag er Regionernes Lønnings og Takstnævn (RTLN), som forhandler vilkår for regionerne og KTO som forhandler for de ansatte i regionerne blevet enige om at finde midler til at videreføre ordningen. Parterne er også blevet enige om forbedringer for arbejdsmiljørepræsentanter og nogle smidigere rammer for samarbejdet mellem ledelse og medarbejderrepræsentanter.

Se mere hos KTO

Resultaterne er indgået under forudsætning af, at der opnås et samlet KTO-forlig.

"Der er nu enighed om at gøre retten til seniorbonus permanent. Vi har også smidiggjort rammerne for samarbejdet mellem ledelse og medarbejderrepræsentanter i regionerne. Endelig har vi aftalt, at der i den enkelte region skal indgås

forhåndsaftaler om honorering af arbejdsmiljørepræsentanter. Det er jeg godt tilfreds med. Med dagens resultat har vi lagt en vanskelig knast i forhandlinger bag os og dermed

kan vi nu rette fokus mod det afsluttende forhandlingsmøde, som finder sted den 25. februar. Her skal vi blandt andet forhandle løn, tryghed, og barsel", siger formand for KTO Anders Bondo Christensen.

Parterne blev også enige om, at foretage en kortlægning af eksisterende forsikringsordninger i de enkelte regioner for at få mere klarhed over retstilstanden for de medarbejdere, som dør eller kommer til skade, når de er på arbejde.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Overenskomst: Ansatte i regionerne er sikret seniorbonus

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS