Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Ofelia i den nye klasse

Klik for at skrive manchettekst.

Ann-Kathrin Aulkær Bentzen
Start debatten
2. april 2012, kl. 16:18

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Bogen er den første i en serie om pigen Ofelia. "Ofelia i den nye klasse" er en letlæsningsbog med indhold. Allerede på første side finder vi ud af, at Ofelia har mistet sin mor. Hun er flyttet med far og hunden Nutella til en ny by. Ofelia får bestemt ikke en nem start i sin nye klasse, allerede første dag bliver hun udsat for ondskabsfuldt pigedrilleri via mobiltelefonen. Illustrationerne understreger fint forståelsen og foregriber også fint handlingen. Man er ikke i tvivl om, at der foregår drilleri, da en pige fra Ofelias klasse vil tage et billede af hende. Illustrationen viser tydeligt, at pigen ikke har gode hensigter. Slutningen på bogen, hvor Ofelia får veninden Lulu, er poetisk og fint lavet.

Titel: Ofelia i den nye klasse

Forfatter: Marie Duedahl

ISBN: 9788770906579

Pris: 169 kroner

Sider: 32 sider

Serie: Billebøgerne

Type: Bog

Forlag: Turbine Forlaget

Jeg synes, at indholdet er barsk til begynderlæsningen. Det er en fin intention at skabe indhold i letlæsningsbøger, for det vækker læselyst og gør teksten vedkommende. Indholdet lægger op til at diskutere emnerne venskab, mobilmobning og sorg. Jeg synes dog, at bogen savner endnu mere sammenhæng og nuancer, idet drilleriet fylder meget.

Der er opgaver til bogen digitalt. Disse går på læseforståelsen på og mellem linjerne. De virker fine og lægger op til elevens nærlæsning og refleksion over teksten. Lærervejledningen er en generel vejledning skrevet af Lis Pøhler. Den beskriver nøje, men kort, hvordan man kan gribe den første læseundervisning an ud fra ét læseindlæringssyn. Indholdet omfatter opgavetyper til tekster, hvordan man kan støtte elever, og hvordan man holder styr på læsehastigheden. For mig at se kan en vejledning tjene som støtte og inspiration, men den kunne sagtens være undladt, da jeg synes, det undervurderer lærerens kompetencer.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ofelia i den nye klasse

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS