KL: Regeringens omprioritering vil ramme skolerne
KL har beregnet, at den årlige én-procent besparelse (2,4 mia. om året) svarer til fx 5.000 færre lærere i folkeskolen.
"Der bliver reelt tale om minusvækst i stedet for nulvækst. Det hænger ikke sammen med de valgløfter der blev givet. Kan Thulesen Dahl acceptere den linje, for det ligger meget langt fra en lovet 0,8 procents vækstramme?", spørger formand for FTF, hovedorganisation for blandt andre lærerne, Bente Sorgenfrey, i en kommentar til det netop indgåede forlig.
"Vi er nødt til hele tiden at sikre, at skatteydernes penge anvendes, hvor de gør størst gavn for borgerne. Det er væsentligt, at hele den offentlige sektor bidrager til at frigøre midler, som kan anvendes til prioriterede indsatser. Fx sundhed, ældre og tryghed. Omprioritering har været et gældende princip i staten i mange år. Nu udbredes princippet til kommunerne", siger finansminister Claus Hjort Frederiksen.
Han har i forhandlingerne forpligtet sig til, at 'omprioriteringsbidraget' skal gælde hele den offentlige sektor og ikke blot kommunerne i de næste fire år.
Se aftaleresultatet via linket til højre
Tilføjelse 14.45:
KL-formand Martin Damm slår fast, at KL vil forsætte med at forsøge at få besparelserne fjernet for årene efter 2016. I en kommentar til aftalen på KL's hjemmeside står der:
"Det er en del af forhandlingsresultatet med regeringen, at udmøntningen af omprioriteringsbidraget skal diskuteres med kommunerne ved de årlige økonomiforhandlinger. Og KL-formanden slår fast, at hvis regeringen kan få Folketingets opbakning til at fastholde omprioriteringsbidraget, vil KL også i de kommende år kæmpe hårdt for, at så stor en del af pengene som overhovedet muligt føres tilbage til det kommunale område.
"Nu har vi fået fastlagt økonomien for 2016.Vi vil også fremover bide os fast i forhandlingsbordet og fortsat kæmpe imod, at regeringen med dette omprioriteringsbidrag tvinger kommunerne til at skære hårdt i kernevelfærden," siger Martin Damm på KL's hjemmeside.
Økonomiaftale: Lille plaster på ‘minusvækst’-hullet næste år
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.