Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Nyt center for mindretalspædagogik i Haderslev

Det stiller helt særlige krav til lærerne at undervise børn og unge, der vokser op med to sprog nord og syd for den dansk-tyske grænse. UC Syd afdækker nu kravene og inddrager dem i læreruddannelsen.

Tonny Hansen
Start debatten
3. juni 2009, kl. 17:30

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Når man som lærer underviser en dansksproget elev syd for den dansk-tyske grænse, eller en tysksproget nord for grænsen, er opgaven helt anderledes end, hvis eleverne taler samme sprog i skolen som i det omgivende samfund", siger udviklingschef Alexander von Oettingen som begrundelse for, at UC Syd nu opretter et center for mindretalspædagogik.

Han forklarer, at opgaven samtidig er anderledes, end når man underviser elever med indvandrer- eller flygtningebaggrund. Her indgår der nemlig et element af integration, der ikke er på dagsordenen blandt de sproglige mindretalselever i grænseregionen.

Nye metoder på vej

Det nye center vil i samarbejde med Dansk Skoleforening for Sydslesvig og Deutscher Schul- und Sprachverein für Nordschleswig udvikle metoder, som lærerne kan benytte sig af, når de underviser elever, der både skal tilegne sig deres modersmål, som de taler i skolen, og så det sprog, man taler i det omgivende samfund. Og selve sprogundervisningen skal ikke kun foregå i de timer, hvor der står 'sprog' på skemaet, mener Alexander von Oettingen.

"Det er selvfølgelig oplagt, at lærerne i henholdsvis dansk og tysk er opmærksomme på den problematik, men det bør lærerne i fysik, matematik eller billedkunst også være. Alle lærere har et sprogligt ansvar, for man er i en vis forstand sproglærer, også i de andre fag", siger han.

Alexander von Oettingen understreger, at både lærere og ledere skal være opmærksomme på, at de er kulturformidlere på en helt anden måde, end de er i en 'normal' folkeskole.

Første opgave: Overblik

Tiltaget er i første omgang rettet mod studerende på læreruddannelsen i Haderslev, der tænker på at søge arbejde i Sydslesvig, når de er færdige. I uddannelsen vil de både få belyst forskellene imellem skolesystemerne nord og syd for grænsen og de forskellige syn på undervisning, der trives i de to kulturer. Samtidig vil centret indlede et samarbejde med den tyske skoleforening i Danmark.

Første opgave for det nye center er at skaffe sig overblik over hvilken forskningsbaseret viden, der findes om undervisning af tosprogede elever, der er fuldt integrerede i to kulturer og sprog.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Nyt center for mindretalspædagogik i Haderslev

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS