"Indvandrer knivdræber ung mand midt på Strøget".
"Unge utilpassede indvandrere terroriserer X-købing".
"Andengenerationsindvandrere overrepræsenteret i kriminalstatistikken".
"Dagens skyderi mellem indvandrerbander og rockere".
Man kunne blive ved. Alle, der blot hos en fiskehandler har købt en fisk, som er blevet pakket ind i en avis, er blevet bombarderet med disse overskrifter. Heldigvis er der også andre fortællinger om indvandrere i Danmark.
"Nye mænd i Danmark" er et website, der fokuserer på de gode integrationshistorier. Og dem er der da heldigvis mange af – de kommer bare sjældent i medierne. Det er de gode historier om mennesker, der kommer til vores land og får succes, om det så er som pizzeria-ejer, taxachauffør, læge eller fodboldspiller.
Siden indeholder så megen livsbekræftelse, at den ligger lige til højrebenet, når emnet er integration i folkeskolens overbygning.
Den er yderst overskuelig, meget brugervenlig og indeholder mange relevante link og særdeles gode lydoptagelser af de medvirkende. Desuden ligger der både opgaver og lærervejledninger, som næsten skriger på at blive brugt.
Brug websitet og oplys vores alle sammens fremtid – eleverne – om, at der ikke længere er noget, der hedder dem og os, men kun vi.
Et flot stykke arbejde, som bidrager konstruktivt i samfundsdebatten. Herligt og befriende.
Nye mænd i Danmark
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.