Hun og formand Anders Bondo tager i disse dage rundt til regionale stormøder for de lockoutede læreres tillidsrepræsentanter.
"Her har jeg sagt til tillidsrepræsentanter, at hvis vi får en situation, hvor der ikke er nogen grænser for lærernes arbejde, så vil jeg opfordre til, at man i faglig klub drøfter, om Ny Nordisk Skole stadig er noget, man kan gå ind i. Men det er selvfølgelig lærernes beslutning", understreger Dorte Lange.
Dorte Lange: Ministeren undervurderer alvoren
Hun fortsætter sit arbejde i Ny Nordisk Skole, hvor hun er den ene af to formænd for dialoggruppen. Den anden er direktør for Dansk Industri Lars Goldschmidt. Over for netmediet Altinget ærgrer han sig i dag over, at Dorte Lange tager Ny Nordisk Skole-projektet som gidsel i den igangværende konflikt om lærernes arbejdstid.
"Men jeg synes ikke, jeg tager Ny Nordisk Skole som gidsel. Det er situationen, der tager projektet som gidsel, ikke mig".
Ny arbejdstid kan ramme Ny Nordisk Skole
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.