Samarbejdet mellem Lederforeningen og Danmarks Skolelederforening sker under navnet Skoleledernes Fællesrepræsentation (SFR) og omfatter eksempelvis, hvilke krav de vil stille til de kommende forhandlinger om ny overenskomst: Men også lokalt i de nye storkommuner står skolelederne nu sammen om at sikre grundlaget og vilkårene for ledelse i den kommunale folkeskole.
"Vi opfordrer alle vores medlemmer til at samarbejde aktivt og konstruktivt, både når det gælder de lokale forhandlinger om løn og arbejdsforhold, og når det drejer sig om forpligtende netværksdannelse til gensidig støtte i ledelsesforhold", hedder det i følgebrevet til en pjece, som de to foreninger netop har udgivet. Pjecen beskriver det nye samarbejde og kan downloades via et link til højre for denne artikel.
De to foreninger bor stadig på hver sin adresse i København, men om halvandet år tager de stilling til, om de skal fusionere og blive til én forening.
Aftaleretten er fortsat forankret i Lederforeningen, men ellers betyder samarbejdet, at den enkelte skoleleder kan få råd, service og sparring i begge foreninger. Kun hvis han har brug for bistand til en personlig sag, skal han gå til den forening, han er medlem af.
SFR ledes af en styregruppe, som består af de to foreningernes formænd og næstformænd, henholdsvis Jens Færk og Anders Balle fra Lederforeningen og Erik Lorenzen og Annette Belling fra Danmarks Skolelederforening.
Nu taler skolelederne med én stemme
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.