Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Nu får jeg det til ...

Klik for at skrive manchettekst.

Lars Højberg Nielsen
Start debatten
13. oktober 2011, kl. 02:25

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Matematiklærere oplever dagligt elever med vanskeligheder i matematik, og vi har alle stået i situationen, hvor vi har tænkt "Så forstå det dog!" Bogen her er en teoretisk og praktisk indføring i det yderst komplekse felt, der beskriver matematikvanskeligheder.

Titel: Nu får jeg det til ...

Forfatter: Olav Lunde

Pris: 156,25 kroner

Sider: 122 sider

Type: Bog

Forlag: Special-pædagogisk Forlag

Forskningen viser, at jo tidligere en elev får hjælp med eventuelle vanskeligheder, desto større er chancerne for at komme til at mestre matematikken. Bogen beskriver løbende en case om drengen Bob-Kåre, der har matematikvanskeligheder. Den er skrevet som en hjælp til læreren, der oplever at have elever siddende i klassen, der ikke får den fornødne hjælp.

At læse og arbejde med denne bog er en åbenbaring af det, matematiklæreren med respekt for sig selv er klar over og dagligt arbejder med, nemlig at vanskeligheder i matematik er et yderst komplekst felt, hvor mange faktorer spiller ind. "Matematikvanskeligheder er en multifaktorel vanskelighed, som opstår i samspil mellem elevens indlæringsmåde og matematikkens indhold og undervisningsform", hedder det.

Forfatteren formår at sætte ord på de tanker og bekymringer, vi lærere gør os i forbindelse med de elever, der har problemer. Ud over at beskrive indeholder bogen saglige, teoretiske overvejelser og giver mange gode eksempler og løsningsmodeller. Bogen kan bruges delvist eller i sin helhed af læreren, matematikteam, indsatsgrupper og lignende.

Med risiko for at blive beskyldt for at være indoktrinerende mener jeg, at bogen bør være læst og forstået af enhver lærer, der underviser i matematik i indskolingen, på mellemtrinnet og i udskolingen.

Jeg kan kun medgive mine bedste anbefalinger.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Nu får jeg det til ...

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS