240 skolefolk får i dag præsenteret modellen på en konference i Aalborg, hvor CVU Nordjylland skyder et projekt i gang, som alene i år involverer 60 skoler fra hele landet med over 2.000 lærere og 25.000 elever. Næste år begynder et tilsvarende antal skoler at arbejde med LP-modellen (Læringsmiljø og Pædagogisk analyse).
"Modellen får lærerne til at dreje fokus fra elevens mangler til de muligheder, der ligger i miljøet. Det er der intet hekseri i, men modellen hjælper lærerne til at gå systematisk til værks og finde frem til, hvordan de kan hjælpe eleven. Måske skal de sørge for at være i klassen, når det ringer ind. Måske skal fire drenge undervises for sig selv i en periode. Det finder lærerteamet ud af ved at analysere, hvad der får eleven til at blive ved med at have en uheldig adfærd eller indlæringsmæssige problemer", siger projektchef Ole Hansen fra CVU Nordjylland.
Modellen understøtter lærerne
På konferencen møder de 240 skolefolk den norske professor Thomas Nordahl, som tegnet LP-modellen og prøvet den af på skoler i hjemlandet. Evalueringer blandt lærere og elever gennem tre år viser, at uro og mobning mindskes, elevernes karakterer stiger med et halvt point, og lærernes arbejdsglæde øges.
"I modsætning til et redskab som Trin for Trin fortæller LP-modellen ikke lærerne, hvad de skal gøre i de enkelte situationer", siger Ole Hansen.
"Lærerne må selv analysere sig frem til de udløsende faktorer og holde hinanden fast på, hvordan de fjerner dem, og evaluere, om det lykkes. Men modellen understøtter de fleksible løsninger, som lærerne ofte allerede har i deres hoveder. Målet er undervisning, som alle børn får udbytte af, og så har modellen det i sig, at færre elever behøver forlade klassen. Det betyder dog ikke, at der aldrig skal skilles børn ud fra normalundervisningen", siger Ole Hansen, der har en fortid som leder af KVIS-programmet (Kvalitet i Specialundervisningen) igennem syv år.
PPR bliver involveret
De 60 skoler i projektet kommer til at arbejde med modellen i de næste tre år. Det er den tid, der tager at indarbejde modellen, viser de norske erfaringer.
"Skolerne bruger efteråret til at overveje, hvordan de vil gå til LP-modellen, inden de tager rigtigt fat til januar. Der skal være plads til at skabe ejerskab den", siger Ole Hansen.
Lærerne bliver introduceret til modellen ved hjælp af fjernundervisning, men også den lokale Pædagogisk Psykologisk Rådgivning (PPR) er på banen.
"I modsætning til nordmændene inddrager vi PPR og giver dem et fem dages kursus i, hvordan de vejleder lærere i at bruge modellen. Det handler om at bruge alle de kræfter, der findes i skolens nærhed", siger Ole Hansen.
CVU Nordjylland styrer projekt og afholder kurser, mens videnscentret Cepra sørger for den løbende evaluering. Professor Niels Egelund og forskningsleder Bent Andersen, begge fra DPU, følger projektet for at kortlægge sammenhænge mellem læringsmiljø og læringsudbytte. Forskningsindsatsen vil ske på tværs af landegrænser.
Skolerne har nærmest stået i kø for at komme med i projektet, og dagens konference i Aalborg har været så stort et tilløbsstykke, at CVU Nordjylland gentager den igen til november.
Læs mere om LP-modellen via linket til højre.
Norsk model skal sikre større grad af inklusion
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.