"Regeringen har aflyst et partnerskab om fremtidens folkeskole. Ærgerligt, for der er i den grad brug for et bredt samarbejde om at udvikle folkeskolen. Vi vil derfor i den kommende tid drøfte konkrete forslag til forbedringer af folkeskolen", siger Socialdemokraternes uddannelsesordfører, Christine Antorini.
Hun er i dag vært for en konference om helhedsskoler på Christiansborg.
"Vi har noteret os, at statsministeren i sin åbningstale ønsker, at elever får flere timer i folkeskolen. Det ønske deler vi helt i S. Med konferencen sætter vi fokus på en konkret model for at udvikle flere helhedsskoler med en sammenhængende dag for det enkelte barn ved at samtænke skole, fritidsordning og foreningsliv. I helhedsskolen kan man kombinere undervisning, leg, kreativitet, idræt og læring på tværs. Målet er, at alle børn lærer mere og bliver rustet til at gennemføre en ungdomsuddannelse", siger Christine Antorini.
I undersøgelsen, der er foretaget af Norstat Danmark for Socialdemokraterne, er et repræsentativt udsnit af vælgerbefolkningen blevet spurgt om, de mener, at det er en god eller en dårlig ide at sprede skole og leg ud over hele dagen ved at oprette helhedsskoler.
Seks kommuner har i dag dispensation fra Undervisningsministeriet til at have i alt tolv helhedsskoler. Det er Høje-Taastrup, Odense, Århus, København, Ishøj og Esbjerg Kommune. Dispensationen går på betaling for skolefritidsordningen, på undervisningstimeloftet og på at pædagoger kan have undervisningsansvar. Alle skolerne er oprettet som led i en integrationsindsats.
Socialdemokraterne vil på konferencen i dag præsentere 10 anbefalinger til helhedsskoler og fremlægge et forslag til et forsøg med 100 heldagsskoler over hele landet.
Næsten halvdelen af befolkningen går ind for længere skoledage
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.