Indianere i Andesbjergene og i Amazonlandet
Af Berete Due, Inge Schjellerup
og Anne Mette Svendsen
Temaudstilling på Nationalmuseet
Undervisningstilbud af én times varighed
Entré og undervisning gratis
Booking: Nationalmuseets Undervisningscenter
Mandag-fredag klokken 9-10 og 10.30-14.00
Telefon 3347 3838
68 sider, 60 kroner
Formidlingsafdelingen, Nationalmuseet 1998
Museumsbutikken
I forbindelse med Nationalmuseets udstilling: 'Eldorado' tilbydes en række undervisningstilbud, som alle er af én times varighed, og som foregår i selve udstillingen.
For de mindre elever vil jeg anbefale 'Sydamerika', som er en bred gennemgang af hele udstillingen om guder, mennesker og dyr i Columbia, Ecuador og Peru.
For de større elever bør man nok på forhånd diskutere med børnene, hvad de særligt vil fordybe sig i. De kan vælge mellem: Andesbjergenes indianere - Mødet mellem to kulturer - Regnskovens indianere - En landsby i Andes.
Men hvordan skal eleverne vælge, når der er tale om en så vidtfavnende udstilling, og når de ikke rigtigt ved, hvad de skal beskæftige sig med i de forskellige emner?
Her kommer undervisningshæftet 'Eldorado?' ind i billedet. Det er en særdeles flot bog i stort format med et væld af billeder i smukke faver.
Alle, der arbejder med emnet 'Indianerne i Sydamerika', kan drage nytte af bogen. 'Eldorado?' er udarbejdet, så den ganske nøje følger udstillingens pædagogiske opbygning, og den beskriver de problemer, som udstillingen sætter til debat. Derfor er alle illustrationerne gengivelser af genstande og billeder i udstillingen. Derved bliver bogen ikke blot et must for enhver lærer, som vil være velforberedt før besøget. Den er tillige et værdifuldt hjælpemiddel for eleverne, både når de forbereder sig, og når de bearbejder deres oplevelser efter besøget.
Vagn Thonesen
Museer, Undervisningstilbud
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.