Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Ministre afviser lærernes argumenter for strejke

Finansministeren og undervisningsministeren afviser blankt lærerorganisationernes argumenter for at varsle strejke på sosu-skolerne. Regeringen leverer præcis, hvad vi har lovet, siger finansminister Thor Pedersen.

Lena Maria Clasen
Start debatten
14. marts 2007, kl. 09:50

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Den 16. april nedlægger lærerne på udvalgte sosu-skoler og VUC'er arbejdet i protest mod forringede løn- og ansættelsesvilkår for nyansatte. Finansminister Thor Pedersen og undervisningsminister Bertel Haarder beklager i en fælles pressemeddelelse Lærernes Centralorganisations konfliktvarsel.

"Regeringen leverer præcist det, vi har lovet. De, der allerede er ansat, overføres på fuldstændigt uændrede vilkår både med hensyn til løn og øvrige aftaler. Derfor er jeg ked af, at organisationerne tager eleverne som gidsler i en faglig kamp for at fastholde ufleksible, umoderne arbejdstidsaftaler", siger finansministeren.

"Vi har fra statens side direkte slået fast over for organisationerne, at der ikke bliver tale om en lønreduktion for lærerne. Der er derfor ikke nogen reel uenighed på dette punkt", siger finansministeren.

Undervisningsminister Bertel Haarder beklager, at organisationerne vælger at konflikte: "Undervisningsministeriet og skolernes ledelser vil gøre alt for at sikre den bedst mulige undervisning af eleverne, inden for de rammer en konflikt giver".

Enhedslisten stiller spørgsmål

Enhedslistens arbejdsmarkedspolitiske ordfører Jørgen Arbo-Bæhr vil i dag spørge finansministeren, hvad han vil gøre for at undgå konflikt:

"Thor Pedersen sagde på et samråd i kommunaludvalget den 22. december, at der ikke var tale om en spareøvelse. Hvis man kan tro på det, må han hurtigst muligt sørge for, at forhandlingerne med lærerne bliver genoptaget".

"Thor Pedersen står med et klokkeklart løftebrud over for lærerne på VUC- og sosu-skolerne. Hans fupnummer vil både betyde en stor lønnedgang og forringelser på arbejdstiden for lærerne. Derfor er de nærmest tvunget ud i blokade og strejker", siger Jørgen Arbo-Bæhr.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Ministre afviser lærernes argumenter for strejke

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS