Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Mindst én time ad gangen til forberedelse i Hvidovre

"Vi har ikke løst problemet med, at hver enkelt lærer har fået mere undervisning, men jeg mener, vi har skabt rammer for, at lærerne har bedre muligheder for at levere god undervisning", siger formand for Hvidovre Lærerforening Flemming Ernst om kredsens og kommunens fælles fortolkning af lærernes arbejdstid.

"Vi har skabt rammer for, at lærerne har bedre muligheder for at levere god undervisning", siger Hvidovre-lærernes formand Flemming Ernst.

Foto: Stig Nielsen
Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
1 kommentar
13. maj 2015, kl. 16:05

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

I Hvidovre kommer der nu timetal på den enkelte lærers forberedelsestid, og den kan ikke bestå af et kvarter hist og et kvarter pist - den skal ligge i blokke à mindst en times varighed. Og man skal kun være til stede på skolen, når det giver mening - dvs når man underviser, holder møde eller samarbejder med andre.

Fælles fortolkning, Hvidovre

Et andet element, som Flemming Ernst fremhæver, er, at kommunen nu vil gøre op, hvor mange lærere, der har over 780 timers faglig og understøttende undervisning, så man kan evaluere om, arbejdstiden planlægges hensigtsmæssigt.

Målet med papiret er, at lærernes arbejdstid skal tilrettelægges på en måde, så det er attraktivt at være lærer i Hvidovre Kommune. Papiret er forstadskommunens og kredsens fælles fortolkning af de gældende regler, dvs. Lov 409 og arbejdstidspapiret i den nye overenskomst. Læs papiret via linket til højre.

"Vi er tilfredse med den fælles fortolkning af arbejdstiden. Det skaber ikke flere resurser til skolerne, men det er med til at sikre, at man har bedre muligheder for at forberede og efterbehandle undervisningen, og det gør arbejdet mere fleksibelt og forudsigeligt", lyder det fra lærerkredsen.

Skoleskift: fra 28 til 24 lektioner


1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Mindst én time ad gangen til forberedelse i Hvidovre

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS