At lærerarbejdet indeholder mange facetter, er vel almindeligt kendt, i hvert fald blandt lærere. At det er muligt på blot 50 minutter at præsentere så mange forskellige af dem, som det er tilfældet i første del af 'Med liv og sjæl', uden at det bliver rodet og klichéagtigt, må man tage hatten af for.
Drew McKenzie er i sin afsluttende praktik på en lidet attraktiv skole i Liverpool. Ved at blive lærer har han gjort op med sin sociale arv og mener, at alle andre skal have muligheden for at gøre det samme. Det er i korthed historiens ramme, men der er meget mere.
'Med liv og sjæl' lægger op til et hav af pædagogiske diskussioner, der, upåagtet af, at handlingen udspiller sig i England, er meget relevante her.
Er disciplin en forudsætning for god undervisning, eller er god undervisning en forudsætning for disciplin?
Hvad kan man gøre, og skal man i det hele taget gøre noget, når det at være lærer ikke længere er et spørgsmål om at leve, men om at overleve?
I hvor høj grad skal man acceptere, at ens erhverv er en trussel mod privatlivet, og kan man gøre noget for at undgå det?
Hvor vigtig er forskellen på, om et lærerværelse er et kollektiv af individer, der sammen løfter hinanden, eller det samme lærerværelse er en mængde af individer, der hver især passer sit?
'Med liv og sjæl' er en oplagt indleder til pædagogiske arrangementer for såvel lærere som skolebestyrelser. Blot synd at den sendes på en kanal, der ikke er alment tilgængelig.
Med liv og sjæl
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.