Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Med dansk hjælp er stammere kommet på landkortet i Nepal

I 2002 var der officielt ingen stammere i Nepal, men med støtte fra Danida og i samarbejde med Foreningen af Stammere i Danmark har talepædagog Torben Møller Jensen og psykolog Henriette Riskær sat fokus på stammere og strubeløses handicap i Nepal.

Børge Guldbrandt Andersen
Start debatten
11. december 2008, kl. 10:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Myndighederne anerkendte ikke stammen som et handicap, men i 2003 blev der etableret en workshop med danske deltagere og en håndfuld nepalesiske talepædagoger. Samme år blev den første stammeforening en realitet i Nepal, og hvert år siden er der gennemført workshopper af to ugers varighed i hovedstaden Kathmandu.

Torben Møller Jensen og Henriette Riskær, som begge underviser på Tale & Høre Instituttet i Århus, er netop vendt hjem fra en workshop med 20 nepalesiske deltagere.

"Målet har været dels at styrke stammeundervisningen og dels at oplyse om stammen til skoler, institutioner og myndigheder", fortæller Torben Møller Jensen, som selv er stammer og medlem af den danske stammeforening.

Nu anerkender Nepal stammen som et handicap

Resultatet er, at myndighederne endelig i år har anerkendt stammen som et kommunikationshandicap. Der er samtidig vokset en stammeforening op som for tiden tæller 300 medlemmer.

"Der er en minimal viden om stammen i Nepal, og vi satser på er at etablere selvhjælpsgrupper, som kan bevidstgøre stammere om deres egen situation, og hvilke teknikker de kan anvende for at ændre og begrænse deres stammen", fortæller Torben Møller Jensen.

Gadeteater oplyser om stammeproblemer

For at udbrede kendskabet til stammere og strubeløses handicap er der i dette efterår skabt et 'ambassadørkorps' af stammere i ni distrikter i Nepal med en ambassadør i hvert distrikt. De oplyser om undervisningstilbud til stammere i lokalområdet og foretager lobbyvirksomhed for at få støtte fra myndighederne.

"Den seneste udvikling er et samarbejde mellem lokale ambassadører og et gadeteater, der rejser rundt i landdistrikterne. Teater og stammeoplysning smelter sammen og sætter fokus på stammeproblemer og etablering af selvhjælpsgrupper", siger Torben Møller Jensen.

Projektet fortsætter, og næste efterår rejser de to danske undervisere til Nepal igen. Eksperter anslår, at 0,8 procent af en befolkning er stammere. Overført til Nepal med 25 millioner indbyggere svarer det til, at landet har 200.000 stammere, men der er kun ni uddannede talepædagoger til at undervise dem.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Med dansk hjælp er stammere kommet på landkortet i Nepal

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS