Alle fødevarevirksomheder skal have et egenkontrolprogram der hele tiden afspejler virksomhedens aktiviteter, og virksomhederne skal derfor dagligt registrere temperaturen i køleskabene, om varernes holdbarhed i orden, og om de har kontrolleret at det rå kød ikke ligger sammen med grøntsagerne. Men Fødevarestyrelsens rapport "Evaluering af egenkontrol i detailleddet" viser, at op til 6.800 virksomheder, der sælger fødevarer, enten ikke udfører egenkontrol eller gør det "tilfældigt og lemfældigt".
Direktør i Dansk Catering Center Orla Zinck, der rådgiver storkøkkener og andre fødevarevirksomheder mener, at den nuværende egenkontrol er værdiløs og har set mange eksempler på, hvordan virksomhederne prøver at omgå reglerne for egenkontrol..
"De laver det en gang om måneden og skifter mellem en rød, en grøn og måske en blå kuglepen, for at det skal se ægte ud. Det ved enhver idiot i branchen. Jeg kommer i mange køkkener, og det er ingen hemmelighed de steder", siger han til Politiken.
Mange virksomheder snyder med egenkontrollen
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.