Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

LO og DI: Dårlig ide at spare på skolerne

"Uacceptabelt og meget uheldigt", kalder direktør Lars Goldschmidt fra Dansk Industri skolebesparelserne. Også LO kritiserer kommunerne for at ville spare mellem 700 og 800 millioner kroner på skolebudgetterne i 2011.

Helle Lauritsen
Start debatten
19. oktober 2010, kl. 12:40

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Direktør Lars Goldschmidt fra DI siger til DR Nyheder, at ikke alene er besparelserne større, end hvad et faldende børnetal kan forklare. De er også med til at nedbringe folkeskolens gennemsnitlige udgift for eleverne i normalundervisningen.

DR Nyheder

DR Nyheder/Penge

"Det er både uacceptabelt og meget uheldigt. I forvejen har vi i flere år set, at fordi udgifterne til specialområdet er steget, så er rådighedsbeløbet for elever i normalundervisningen faldet. Det forstærkes yderligere af de nye budgeter. Man burde i stedet investere i en bedre skolefremtid", siger han.

Formand for LO Harald Børsting siger, at set fra hans stol er det vigtigste, at der bliver flere unge, der får en ungdomsuddannelse. For at kunne gennemføre en ungdomsuddannelse skal de have flere kundskaber med fra folkeskolen. Så der skal ikke spares men i stedet ske en udvikling, mener Harald Børsting.

Han kalder det grotesk at tale om prioritering af folkeskolen samtidig med at man sparer.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

LO og DI: Dårlig ide at spare på skolerne

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS