Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

LL har mistet tålmodigheden

Lærerstuderendes Landskreds har mistet tålmodigheden med politikerne – nu må de gribe ind, så seminariernes sparespiral standses: “Vi er trætte af at se uddannelsen blive ringere år for år”, sagde formand Jakob Andersen på LL’s årsmøde i dag.

Karen Ravn
Karen Ravn Onlineredaktør
1 kommentar
3. marts 2006, kl. 14:09

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

"Det ser ud som om, seminarierne ikke har fantasien til at spare andre steder end på undervisningen, og sammenholdt med den tendens der ses til, at seminarierne ser sig nødsaget til at bestå studerende uden de fornødne faglige kundskaber, blot for at sikre sig taxametertilskud, så ser det rimeligt sort ud for fremtidens læreruddannelse", sagde Jakob Andersen i sin mundtlige beretning på årsmødet på Silkeborg Seminarium.

Følg vejen mod en ny læreruddannelse på folkeskolen.dk/laereruddannelse

Et minimumstimetal i læreruddannelsens fag, som kan sætte en nedre grænse for besparelserne har været et af de vægtigste ønsker i LL's arbejde for at påvirke de Christiansborg-politikere, som i øjeblikket er i gang med at lægge sidste hånd på en læreruddannelsesreform.

"Hvis en reform ikke skal være tidspunktet til at vende denne udvikling, hvornår kommer så næste mulighed?"

"Det er allerede tydeligt signaleret fra regeringen, at der ikke kommer flere penge i forbindelse med en reform. Det må på den anden side betyde, at politikerne må være overbeviste om, at det er muligt at udbyde kvalitetsuddannelse inden for den nuværende økonomiske ramme, samtidig med at der stadig skal være plads til årlige effektiviseringer. Desværre er det ikke en virkelighed, Lærerstuderendes Landskreds kan nikke genkendende til, for hvis dette er tilfældet, så må politikerne anerkende, at seminarierne med presset økonomi åbenbart har set sig nødsaget til at spare på undervisningen gentagne gange, og vi håber at organisationens insisteren medfører, at der indføres minimumstimetal i praktikken og i alle uddannelsens fag", sagde Jakob Andersen.

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

LL har mistet tålmodigheden

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS