Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Anmeldelse

Lettere adgang til matematik

Nyt program, som kombinerer brug af regneark, tekstfiler og formelsamlinger og gør det lettere at arbejde med matematik på pc'en.

Frode Elkjær Jakobsen
Start debatten
20. december 2012, kl. 09:54

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Hjemmesiden "MatematikMax" er resultatet af en matematiklærers arbejde med at samle en række regnefunktioner på et sted, således at eleverne lettere kan arbejde med de forskellige opgaver, de møder. Netop den lettere adgang og overblikket er styrken ved "MatematikMax".

Titel: MatematikMax

Forfatter: Klaus Frederiksen

Forlag: MatematikMax

Hjemmesiden er inddelt i 14 forskellige matematiske områder som for eksempel statistik, klokken og tid samt brøker og decimaltal. Desuden indeholder siden en formelsamling. Brugen af programmet er let tilgængeligt, man vælger et matematisk område, indtaster en given oplysning og får sit svar samtidig med en forklaring på, hvilken udregning der er sket. Både facit og udregning og forklaring på denne bliver altså vist.   

Man kan vælge den gratis version, som ligger på nettet til fri adgang, med forskellige reklamer som del af siden. Hvis man ønsker at arbejde med hjemmesiden uden disse reklamer, så kan man købe "MatematikMax" i enkeltudgave til 90 kroner eller brugerversion til 50 brugere til 299 kroner. I disse tilfælde køber man en cd med "MatematikMax" og kan dermed også arbejde offline.

Det er mit umiddelbare indtryk, at man sagtens kan arbejde med internetversionen, og efterhånden som flere og flere elever har let adgang til internettet også i skoletiden, kan denne adgang sagtens anvendes. At købe cd-versionen er mest nødvendig, hvis man ønsker at arbejde offline. I begge tilfælde skal der jo være adgang til pc’er. Men som en let tilgængelig arbejdsform kan "MatematikMax" godt anvendes, når den første grundlæggende indlæring af de givne matematiske områder er på plads. Forståelsen af, hvad man gør, og de svar, man kan forvente, må stadigvæk være i højsædet hos alle.   

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lettere adgang til matematik

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS