Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Lego fokuserer på familien

Helle Baagø
Start debatten
23. april 1998, kl. 02:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Lego-koncernen har valgt at satse på forældre og ikke på skolerne i sin markedsføring af programmet Mindstorms, der lærer børn avanceret edb-programmering af Lego-konstruktioner.

Folkeskolen nr. 17 1998

Udviklingschef Tormod Askildsen, Lego Mindstorms, siger, at Lego ikke i dag ser folkeskolen som det vigtigste marked for det nye computerbaserede Lego-program.

- Det er barnet, som står i centrum. Jeg anser det for lige så relevant, at børn beskæftiger sig med IT og lærer noget nyt der hjemme, som at de gør det i skolen.

Mindstorms-programmet henvender sig især til bevidste forældre, som tager ansvar for deres børns uddannelse. Især i USA er der mange, som ønsker, at deres børn skal lære mere end at læse og skrive.

- Forældrene vil give deres børn mulighed for at udvikle kritisk tænkning, bruge deres kreativitet og opfindsomhed, og forældrene er ikke altid tilfredse med skolens tilbud på de områder. Den gruppe findes også i Danmark, og den vokser, siger Tormod Askildsen.

Markedsføringen af Mindstorms over for forældrene vil derfor slå på, at produktet handler lige så meget om at lære som at lege. Til gengæld har Lego haft svært ved at finde de rigtige ord, når det gælder om at få børnenes opmærksomhed.

- Det at lære har udviklet sig til et negativt begreb for børnene. Vi forsøger simpelthen at undgå ord, som vækker associationer til skolen. Derfor bruges sætninger som 'robotten adlyder dine kommandoer' og ord, der giver børnene følelse af, at de får kontrol over computeren, at de selv bestemmer.

Vil I helt lade være med at markedsføre Mindstorms på skolerne?

- Med Lego Mindstorms er det i første omgang forældrene, vi henvender os til. Men Lego Dacta-programmet, som henvender sig til skoler, kommer også med produkter, der baserer sig på den nye intelligente Legoklods.

Mindstorms henvender sig både til drenge og piger. Produktet får sin egen hjemmeside og nyhedsgruppe på Internettet. Her kan børnene udveksle tips og give hinanden gode råd om computerstyret Lego.

Mindstorms bliver det første af Legos produkter, som sælges på Internettet. Det sker fra efteråret 1998.

baagø

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lego fokuserer på familien

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS