Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Landsholdet støtter LæseRaketten

190.000 elever starter LæseRaketten i dag. Omkring halvdelen af landets skoler er tilmeldt kampagnen, som Ulandsorganisationen Ibis står for. Målet er at få alle verdens børn i skole.

Otte frivillige fra Ibis har været i Angola for at se, hvordan livet er for en skoleelev dér.

Foto: Ibis
Helle Lauritsen
Start debatten
26. marts 2010, kl. 08:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

"Spark skolen i mål" er sloganet for årets læsekampagne "Hele verden i skole". På grund af VM i fodbold i Sydafrika handler flere af teksterne i bogen "LæseRaketten 2010" om fodbold. Det er en stribe af børnebogsforfattere og illustratorer, der står bag teksterne i bogen.

Hjemmesiden 'Hele verden i skole'

Landsholdet går under VM på banen med budskabet om uddannelse til alle.

"Vi er heldigt stillede herhjemme med et rigtig godt og fleksibelt uddannelsessystem. Men der er mange millioner af børn og unge rundt om i verden, som aldrig kommer i skole. Derfor vil vi gerne være med til at sætte fokus på problemet og årsagerne til, at der stadig er børn i vores verden, der ikke engang lærer at læse", siger landsholdets midtbanespiller Jakob Poulsen fra AGF.

Sammen med fodboldstjerner som Thierry Henry, Zinedine Zidane, Sir Bobby Charlton og klubben FC Barcelona opfordrer det danske landshold under slutrunden i VM tv-seere over hele verden til at skrive under på kravet om uddannelse til alle.

Danske skoleelever opfordres til at give deres underskrift på ibis.dk/verdeniskole.abc . Man kan også klikke sig ind på 1goal.dk og læse mere om kampagnen.

Formålet med kampagnen, som også Fifa står bag, er at samle 30 millioner underskrifter på verdensplan.

"Der er stadig 72 millioner børn, som må nøjes med at se til, mens deres jævnaldrende går i skole. Nu skal der raketfart til, hvis vi skal nå målet om skolegang til alle i år 2015, sådan som statsoverhoveder fra hele verdenen lovede børnene i år 2000", siger Helle Gudmandsen fra Ibis.

LæseKaravanen deler eventyr ud

Otte frivillige fra Ibis har været i Angola for at se, hvordan livet er for en skoleelev dér, og det handler bogen "LæseRaketten 2010" også om.

De otte besøger 52 danske skoler for at dele eventyr ud og tale med eleverne om deres oplevelser af skolen i Angola.

Fritid eksisterer ikke for børn i Angola, fordi de har så mange pligter lige fra de er 5-7 år, fortæller de otte frivillige, men der er alligevel også lighedspunkter mellem Angola og Danmark: mange angolanske børn er for eksempel vilde med at spille fodbold, de går meget op i musik og kan lide at lege, synge og danse.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Landsholdet støtter LæseRaketten

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS