"Lige nu mangler der 180 millioner kroner. Så kommer der nogle penge fra globaliseringspuljen, men vi ved ikke, hvor meget. Det der bekymrer os rigtig meget er, at politikerne ikke vil investere yderligere i undervisning, vejledning og studiemiljøer", siger formand for Lærerstuderendes Landskreds Line Hjarsø.
De lærerstuderende mødtes klokken 14. Derefter gik de til Rådhuspladsen, hvor den store demonstration begynder kl. 15.00. Herefter går demonstrationen til Christiansborg Slotsplads. Hvor blandt andre Villy Søvndal, Helle Thorning-Schmidt og Margrethe Vestager holder taler og Niarn rapper.
"Vi vil ud af krisen og ind i fremtiden. Vi tror, det er nødvendigt, at man investerer i uddannelse og ungdom", siger Line Hjarsø.
Lærerstuderende kæmper for investeringer i uddannelse
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.