Tidligere havde seminarierne en del studerende, som søgte ind kort efter deres studerentereksamen eller HF. I begyndelsen af 1990'erne havde de et gennemsnit på 8,4 - i 2004 var også deres gennemsnit faldet til 7,8, skriver Ugebrevet A4.
Her kalder rektor for Danmarks Pædagogiske Universitet Lars-Henrik Schmidt udviklingen for en samfundsmæssig katastrofe, at lærerfagets prestige falder, og det ikke gymnasiernes topscorere, der bliver lærere:
"Historisk set har fagligt dygtige lærere været i stand til at vise eleverne en verden, der er større end deres egen, og dermed fået dem til at kravle op ad den sociale rangstige. Den sociale mobilitet sættes i stå, hvis dvaskheden og middelmådigheden tager over i klasseværelserne".
Danmarks Lærerforening mener, at den faldende interesse for læreruddanelsen er politikernes ansvar:
"Politikerne er med til at udhule fagligheden og lærernes profession ved hele tiden at kræve flere test og mere kontrol. Det er takket være politikerne, at søgningen til læreruddannelserne falder. Politikerne svækker også fagets prestige ved konstant at komme med nedsættende bemærkninger om folkeskolen", siger formand Anders Bondo Christensen til Ugebrevet.
Lærerstuderende har middelmådige studenterkarakterer
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.