Kommunerne har pligt til at opkvalificere ledere og medarbejdere til at samarbejde i de såkaldte MED-udvalg, hvor der tages beslutninger om personale og arbejdsmiljøforhold. Ofte er der et udvalg på hver enkelt skole. Emnerne i udvalget kan dreje sig om skolens håndtering af forældreklager, om stresspolitik eller om sundhedsordninger, og udvalgets betragtninger har stor betydning. Ifølge overenskomstaftalerne skal kommunerne tilbyde en uddannelse inden for det første år et medlem er valgt til udvalget. Men en ny undersøgelse fra FTF viser, at to trejdedele af kommunerne lever ikke op til den aftale. Og det går ud over lærernes arbejdsforhold, mener konsulent i DLF Lisbet Herskind.
"Hvis de ikke får uddannelse i, hvordan udvalget skal bruges, så får de ansatte på skolen ikke den indflydelse, som de har ret til", siger Lisbet Herskind.
DLF lavede i 2007 en undersøgelse af, hvordan det står til med uddannelsen for lærerne, der sidder i samarbejdsudvalgene. Og resultatet var meget ringe, når man tænker på, at systemet har eksisteret siden 1996.
"Det så rigtigt skidt ud for lærerne. Det viste sig, at kun 16-17 procent af lærerne i MED-udvalgene fik den fulde uddannelse. Nogle fik mindre dele af den og langt den største del fik ingenting. Det halter langt bagefter", siger Lisbet Herskind.
KL: Pænt resultat
Formand for KL'a Løn- og Personalepolitiske udvalg Michael Ziegler hæfter sig ved, at selv om uddannelsen ikke bliver gennemført i mange kommuner, så er der 75 procent af kommunerne, der faktisk tilbyder uddannelse i fuldt eller rimeligt omfang.
"Jeg mener faktisk, at det er et pænt resultat, at omkring tre fjerdedele af kommunerne tilbyder MED-uddannelsen indenfor tidsfristen," siger Michael Ziegler, der også er borgmester i Høje-Taastrup Kommune til FTF's nyhedsbrev Resonans.
Men formand for Bente Sorgenfrey siger, at det ikke er nok, at se på hvor mange kommuner, der tilbyder uddannelsen. Det vigtige er, hvor mange kommuner, der gennemfører uddannelsen.
"At to tredjedele af kommunerne ikke gennemfører uddannelsen i fuldt omfang er utilfredsstillende. Det må de centrale parter, gøre noget for at forbedre", siger hun.
Lærere sættes uden for indflydelse
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.