Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Lærere rammes i stigende grad af stress

Stress er et hastigt stigende samfundsproblem, men sådan opleves det ikke. Når lærer Hansen må gå hjem på grund af stress-symptomer, fortæller han ikke kollegerne hvad der er galt, fordi han er skamfuld over ikke at slå til.

Jan Kaare
Start debatten
5. december 2005, kl. 14:37

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Ifølge konsulent i DLF, Laila Jensen, er det en af hovedkonklusionerne på Det Personalepolitiske Forums stresskonferencen i fredags.

På AMI's hjemmeside kan man se, hvordan lærerne er placeret i en stor undersøgelse af psykisk arbejdsmiljø

Stressmagasinet fra Det Personalepolitiske Forum

"En af de helt store opgaver i de kommende år handler om at bekæmpe privatisering af stress. Det er ikke kun et ledelsesproblem, at medarbejdere lider af stress, og at de oplever det som et personligt nederlag, der skydes at de ikke kan oppe sig nok", siger Laila Jensen.

At stress er et stort problem i folkeskolen viser en ny kortlægning foretaget af Arbejdsmiljøinstituttet. Her fremgår det at folkeskolelærere ligger på en sjetteplads blandt 56 erhvervsgrupper, når det gælder et højt stressniveau.

Tal fra DLF's rådgivning viser desuden, at stressproblemerne er i stigning. Ud af det samlede antal henvendelser steg antallet af henvendelser på grund af arbejdspres med 10 procent fra 2003 til 2004. De udgjorde ved sidste årsskifte 36 procent af alle henvendelser.

"Der er ingen tvivl om at lærerne generelt oplever at arbejdspresset øges og at det fører til flere tilfælde af alvorlig stress. Derfor er det fint, at vi har fået et protokollat, der slår fast at overenskomstparterne vil gøre en indsats for at tackle problemet og at processen er skudt i gang med en stor konference", siger konsulenten.

Hun mener at man på den enkelte skole kan begynde med i fællesskab at prioritere opgaverne, så det ikke er overladt til den enkelte lærer at finde ud af hvad der er vigtigst at tage fat på. Ledelse og medarbejdere bør desuden gå i gang med at diskutere, hvordan man gør stressproblemer synlige.

"Ligesom man på mange skoler har en alkoholpolitik og en politik vendt mod vold, bør man tage fat på processen frem mod en egentlig stresspolitik", siger Laila Jensen.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Lærere rammes i stigende grad af stress

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS