"For at lærere og pædagoger i samarbejde kan støtte op om det enkelte barns alsidige personlige udvikling, er det afgørende at økonomien omkring uddannelserne og professionerne bliver prioriteret langt højere", siger formanden for de lærerstuderende, Laust Westtoft i en fælles pressemeddelelse med sin formandskollega fra Pædagogstuderendes Landssammenslutning, Helle Bjerregaard.
Undervisningsminister Ulla Tørnæs har sagt, at de kommende effektivitetsbesparelser er, hvad der svarer til den tidligere regerings gennemførte besparelser samme sted:
"Ministerens aftørring af problemet på den tidligere regering, er en fralæggelse af ansvar og vil resultere i et brud med regerings udtalte kamp mod den negative sociale arv. Bunden for effektivitetsbesparelser er for længst nået og nu kræver vi at der fokuseres økonomisk støtte til at fastholde og udbygge kvaliteten i indholdet", siger Helle Bjerregaard.
De seneste tre år er der på de mellemlange videregående uddannelser sparet 370 millioner kroner.
På onsdag den 22. september samles elever og studerende fra hele landet i Sig-stop.nu-initiativet i KB-hallen, for at sætte fokus på de generelle nedskæringer i uddannelsessektoren.
Lærer- og pædagogstuderende til kamp mod besparelser
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.