"Jeg har ikke andet end ros tilovers for udbyttet og arrangementet, men det provokerer mig, at der opkræves en egenbetaling af den størrelse pr. elev, når reglerne helt klart foreskriver, at der kun må opkræves penge til elevernes forplejning svarende til sparet hjemmeforbrug", siger Henriette Leth, der sammen med de andre forældre fik besked om prisen på et forældremøde.
Henriette Leth, der er folkeskolelærer i Vestjylland, har sat sig grundigt ind i, hvad forældre må betale til deres børns skole.
"Af Undervisningsministeriets vejledning om lejrskoler og skolerejser fremgår det klart, at der ikke må opkræves individuel betaling, og spørgsmålet om egenbetaling er meget principielt. Det er ok at betale for ture med ungdomsklubben og idrætsforeningen, men folkeskolen er obligatorisk, og det er dens vigtigste opgave at være lige for alle", siger Henriette Leth.
Hendes søns skole har oplyst, at forældre kan søge Lions Club om tilskud til at betale Mallorcaturen. Det gør næsten situationen værre.
"Forældre bør ikke have brug for at søge penge hos fonde for at gå i den danske folkeskole, og de bør ikke have brug for at forklare barnet, hvorfor det ikke skal med på en rejse med skolen, der koster over 2.000 kroner. Det er urimeligt, at nogen skal have økonomiske overvejelser, når det drejer sig om aktiviteter i skoletiden", siger læreren.
Henriette Leth ønsker, at hendes søns skole ikke nævnes, da både skolens ledelse og måske en stor gruppe forældre er uenig i hendes kritik.
Lærer: Min søns skole bryder loven
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.