Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Kurven er knækket: Flere nyuddannede musiklærere

Antallet af nyudklækkede lærere med musik som et af deres undervisningsfag er siden 2019 steget en smule. Men det er ikke nok, lyder det i den nyeste rapport fra censorerne på læreruddannelse.

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
1 kommentar
24. februar 2022, kl. 11:30

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

1 kommentar

Fra 2015 til 2018 faldt det årlige antal af nyuddannede lærere med musik som undervisningsfag fra 205 til 125.

Censorformandskabet for læreruddannelsen årsberetning 2021

I 2019 knækkede kurven, og tallet steg til 141 - og udviklingen ser ud til at fortsætte, da tallet i år er 147.

Censorformandskab: Vægten på fagdidaktik fjerner fokus fra fagenes øvrige indhold

Lektor i musik og censorformand for musik på læreruddannelsen Erik Heiberg Lyhne har i sidste års censorrapport fra læreruddannelserne samlet op på erfaringerne fra musikfaget.

Han kalder det "glædeligt", at der er fremgang, men han understreger, at der er brug for, at mange flere vælger musik på læreruddannelsen.

"Sammenholder man disse tal med den efterspørgsel, der er på nyuddannede musikundervisere i folkeskolen, er der et problem. Flere professionshøjskoler taler endvidere om manglende rekruttering til faget", skriver han i censorrapporten.

I lighed med andre år peger flere censorer på, at der skal sikres tid på læreruddannelsen til, at de studerende kan "sikres et højt niveau i sang og instrumentale færdigheder på alle professionshøjskoler".

Erik Heiberg Lyhne opfordrer til, at aktører omkring musikfaget følger antallet af dimittender i musik og også holder øje med rekrutteringen af lærerstuderende, der vælger faget.

Anbefalingen i censorrapporten slutter således med en opfordring om, at "udviklingen i musikfaget i det hele taget følges meget nøje".

Censorer efterlyser fast form på den

1 kommentar
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Kurven er knækket: Flere nyuddannede musiklærere

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS