Børnehaveklasseforeningens formand Lise Buhr blev glad, da hun hørte om en landsdækkende midtvejsevaluering af mål for undervisningen i børnehaveklassen.
"Men desværre er undersøgelsen ikke nået ud til den målgruppe, som den er tiltænkt", sagde hun på kongressen.
En undersøgelse fra Århus Lærerforening viser, at under ti procent af børnehaveklasselederne i Århus har fået chancen for at deltage i evalueringen. Meningen var at alle børnehaveklasseledere skulle have muligheden for at deltage i undersøgelsen.
"Hvis ministeren tror, at børnehaveklasselederne har været så sløve, at de ikke har gidet svare på, hvordan de har oplevet udviklingen gennem de sidste to år - hvis den opfattelse danner grundlag for de ændringer som han tiltænker skolestarten, så kan man kun være bekymret", sagde Lise Buhr.
Børnehaveklasseforeningens repræsentant i Hovedstyrelsen, Randi Bøyesen, opfordrede på det kraftigste undervisningsministeren til at begynde at afvente resultatet af de undersøgelser, ministeren selv iværksætter. For eksempel er der i 2004-2006 en undersøgelse i gang, der skal vise, om man kan forudsige børnehaveklassebørns fremtidige sproglige udvikling, og der er altså en midtvejsevaluering i gang af Faghæfte 25 om mål for børnehaveklassens undervisning. Alligevel har undervisningsminister Bertel Haarder i Jyllands-Posten for nylig konkluderet, at i børnehaveklassen er det pædagogerne, der hersker, mens der nærmest er forbud mod almindelige undervisning - og så har han spillet ud med planer om en times danskundervisning forestået af en lærer.
Kun 10 procent af børnehaveklasselederne spurgt i evaluering
Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.