Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Kun 10 procent af børnehaveklasselederne spurgt i evaluering

I Århus er der 149 børnehaveklasseledere. 14 af dem har haft mulighed for at svare på et spørgeskema, som skal være baggrund for Undervisningsministeriets evaluering af de to første år med mål for undervisningen i børnehaveklassen. Kun fem svarede.

Maria Becher Trier
Maria Becher Trier Journalist
Start debatten
28. september 2005, kl. 12:33

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Børnehaveklasseforeningens formand Lise Buhr blev glad, da hun hørte om en landsdækkende midtvejsevaluering af mål for undervisningen i børnehaveklassen.

"Men desværre er undersøgelsen ikke nået ud til den målgruppe, som den er tiltænkt", sagde hun på kongressen.

En undersøgelse fra Århus Lærerforening viser, at under ti procent af børnehaveklasselederne i Århus har fået chancen for at deltage i evalueringen. Meningen var at alle børnehaveklasseledere skulle have muligheden for at deltage i undersøgelsen.

"Hvis ministeren tror, at børnehaveklasselederne har været så sløve, at de ikke har gidet svare på, hvordan de har oplevet udviklingen gennem de sidste to år - hvis den opfattelse danner grundlag for de ændringer som han tiltænker skolestarten, så kan man kun være bekymret", sagde Lise Buhr.

Børnehaveklasseforeningens repræsentant i Hovedstyrelsen, Randi Bøyesen, opfordrede på det kraftigste undervisningsministeren til at begynde at afvente resultatet af de undersøgelser, ministeren selv iværksætter. For eksempel er der i 2004-2006 en undersøgelse i gang, der skal vise, om man kan forudsige børnehaveklassebørns fremtidige sproglige udvikling, og der er altså en midtvejsevaluering i gang af Faghæfte 25 om mål for børnehaveklassens undervisning. Alligevel har undervisningsminister Bertel Haarder i Jyllands-Posten for nylig konkluderet, at i børnehaveklassen er det pædagogerne, der hersker, mens der nærmest er forbud mod almindelige undervisning - og så har han spillet ud med planer om en times danskundervisning forestået af en lærer.

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Kun 10 procent af børnehaveklasselederne spurgt i evaluering

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS