Med sig hjem fra læsecamp har Kristian flere personlige mål – vedholdenhed er et af dem: »Jeg har også et mål om at huske computeren og mine hjælpemidler, og at jeg skal have fingeren oppe mindst tre gange i løbet af dagen«, siger han.
Er der nogle systemer, du ville ønske, at man tog med fra læsecampen og over i skolen?
»Vi havde en kop med ispinde, hvor vores navne stod på«, fortæller Kristian. »Hvis man sad i klassen, og ingen ville svare på spørgsmålene, eller det var den samme, der svarede, så stak læreren hånden ned i koppen, trak et navn, og så skulle den valgte person svare«.
Var det ikke angstprovokerende?
»Nej, for hvis man blev bange eller ikke havde noget at sige, så skulle man kæmpe sig igennem det«.
Plan T bygger bro fra camp til klasse
Kristians selvtillid fik et boost
Vi har lavet en ny flot platform. Desværre kunne vi ikke flytte de gamle profiler, så hvis du vil kommentere en artikel, skal du oprette en profil. Og er du ny i debatten – så velkommen til. Tjek eventuelt vores retningslinjer for debatten.
Tak fordi du deltager.