Gå til indhold
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Kontakt
  • Nyhedsbreve
  • Magasin
  • Lærerprofession.dk
  • Annoncering
  • Arrangementer
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Lærerkursus.dk
Folkeskolen
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job

Kristendemokraterne: Sæt alle danske skoler fri

Kristendemokraterne, der med Jens Rohdes partiskift i denne uge igen er repræsenteret på Christiansborg, vil give alle landets skoler mere frihed. I partiets nye 2030-plan vil Kristendemokraterne også højne statstilskuddet til de frie skoler.

Freja Grooss Jakobsen
Start debatten
28. april 2021, kl. 13:00

Denne artikel er flyttet fra en tidligere version af folkeskolen.dk, og det kan medføre nogle mangler i bl.a. layout, billeder og billedbeskæring.

Start debatten

Kristendemokraterne lægger i deres nye 2030-plan op, til at folkeskolen sættes fri af Christiansborg-politikernes regler.

I udspillet hedder det, at "besparelser, dårlige arbejdsvilkår og folkeskolereformen fra 2013 har medført, at danske skoler er så hårdt styret fra Christiansborg, at de har vanskeligt ved at løse de opgaver, som står i folkeskolens formålsparagraf".

Og ifølge Kristendemokraterne skal det løses ved at sætte alle danske folkeskoler lige så fri, som skolerne i Esbjerg og Holbæk bliver under det forestående frihedsforsøg.

Sådan vil lærerne lave skole

Det betyder selvstyrende folkeskoler, der selv sætter rammen for fx skoledagens længde, antallet af idrætstimer, lektiehjælp, forberedelse og to-lærer-ordninger.

Flere penge til de frie skoler

"Frihed er en afgørende del af dansk skoletradition", lyder det i udspillet, hvor det også understreges, at det skal være op til de enkelte familier at vælge, hvilken skole deres børn skal gå på.

Derfor forslår Kristendemokraterne også, at koblingsprocenten der lige nu ligger på 75 procent, hæves til 85 procent - altså at de frie grundskoler får et statstilskud per elev svarende til 85 procent af udgiften per folkeskoleelev. Derudover skal frie skoler kunne opkræve en lav egenbetaling.

Desuden mener Kristendemokraterne, at staten skal have "større tillid" til de frie skoler og udelukkende sørge for, at skolerne ikke bryder loven. I udspillet lyder det således, at der skal være "reel ligestilling mellem frie skoler", uden diskriminerende "kontrol på baggrund af værdigrundlag".

Start debatten
Debat
Her kan du kommentere på artiklen:

Kristendemokraterne: Sæt alle danske skoler fri

Velkommen til debatten. Tjek eventuelt vores retningslinjer.

Naja Dandanell debatredaktør
  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
Folkeskolen
Your browser does not support the video tag.

Fagbladet Folkeskolen
Kompagnistræde 34, 3
1208 København K

Skriv til os: folkeskolen@folkeskolen.dk

Ring til os: 3369 6300

  • Seneste nyt
  • Debat
  • Inspiration
  • Dit fag
  • Job
  • Nyhedsbreve
  • Arrangementer
  • Lærerprofession.dk
  • Magasin
  • Levering
  • Udgivelsesplaner
  • Abonnement
  • Om Folkeskolen
  • Kontakt
  • Etik
  • Ophavsret
  • Annoncering
  • Lærerkursus.dk
  • Lejrskolekataloget.dk
  • Cookiepolitik
  • Administrer samtykke

Følg os: Facebook · Instagram · Linkedin

Ansv. chefredaktør:
Andreas Marckmann Andreassen
 
Udgives af:
Fagbladet Folkeskolen ApS